Bazalt, yüzyıllardır mimaride kullanılan volkanik bir taştır. Bazaltlar bir granitin dayanıklılığına sahip olmasına rağmen, bir kireç taşının tutarlı renklendirmesine, işaretlerine ve inceliklerine sahiptir. Bazalt renklidir ve asitli yiyeceklere maruz kaldığında aşındırmadığından, popüler mutfak tezgah malzemesidir. Erga Granit, bazalt plaka taşı ve tezgahlarımız yıllardır en çok satanlar olmuştur. Teklifimizi çeşitli bazalt mozaiklerle tamamladık.

Bazaltın koyu gri tonları, hem iç hem de dış zeminler ve duvarlar için mükemmel, çok yönlü bir seçimdir. Roma döneminden bu yana mimaride kullanılan magmatik ve volkanik bir kaya olan bazalt, kalker taşlara benzer özelliklere sahip granit gibi dayanıklıdır.

Güzel, nötr tonları ile bazalt, iç ve dış tezgah malzemesi için mükemmel bir seçimdir ve tam güneş uygulamalarında da kullanılabilir. Dış kaldırım uygulamalarında bile kullanılabilir. Bulabileceğiniz en yoğun taşlardan biri olan bazalt, şömineler, küvetli daireler ve duşlar, klozetler ve daha fazlası için de önerilir.

 

Doğal Taş Özellikleri

Tüm doğal taşların kendine özgü özellikleri vardır;

 1. Daima kusurludur. Ya da bakış açınıza bağlı olarak kusursuz görebilirsiniz.
 2. Bazı malzemelerin bakımı diğerlerinden daha kolaydır. Malzemenizi seçmeden önce bu detayları göz önünde bulundurmaya dikkat edin. Endişelenmeyin, Erga Granit olarak size profesyonel satış temsilcisi ile seçimlerinizde yardımcı olacaktır.
 3. Doğal taş görünümü zamanla daha da doğallaşacak ve görüntüsünü koruyacaktır.
 4. Tüm doğal taşlar düzgün bir şekilde ayarlanmalı, mühürlenmeli ve bakımı yapılmalıdır. Taşla ilgili sürprizleri önlemek için, iyi araştırılmış bir ayar, sızdırmazlık ve bakım şartnamesini gerektirir.

Bazalt’ın Özellikleri

Bazalt plaka taşı, kalabilecek doğal olarak oluşan delikleri olan gözenekli bir malzemedir. Erga Granit bazalt plaka, bazalt levha, ham ya da cilalı, kumlu veya patinatolu olarak işlenip müşterilerine ulaştırır. Erga Granit seçimlerinizi yaptıktan sonra nakliye dahil satışlarıyla size en iyi malzemeleri ulaştırır.

Bazalt Plaka Taşı İçin Yararlı İpuçları

 1. Reçine rengi değişeceğinden, reçine dolgulu malzemeyi dışarıda kullanmayın. Alternatif olarak çimento dolgulu veya dolgusuz malzemeleri seçin.
 2. Dolgu veya kullanımdan önce daima bu malzemeyi kapatın.
 3. Taşmaması için her zaman taşla aynı renkte bir harç kullanın. Bu bazalt plakanıza kullandığınız alanda resim çerçevesi efekti verecektir.
 4. Mutfak tezgahında lekelenme görünümünü azaltmak için ne dökerseniz dökün hemen silin.

 

Bazalt Plaka Döşeme Taşı Fiyatları

Bazalt plaka taşı çok eski dönemlerden itibaren kullanılan bir taş olup volkanik hareketler sonucu oluşmuştur. İçerisinde demir materyalinin olmasından dolayı zamanla demirin paslanıp taşın üzerinde küçük kırmızımsı damarların çıkmasına neden olmuştur. En çok sorulardan birisi olan Bazalt plaka döşeme taşı fiyatları ve bu taş ile yapılabilecekler gibi bazı şeylerden bahsedeceğiz.

İlk olarak bu taşın tarihteki yerinden bahsedecek olursak gerek dekoratif gerekse yalıtım olarak birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Son zamanlarda ise yeni yapılan evlerde ve bahçelerde fazlasıyla görmekteyiz. Bazalt taşı yüzeyde oluşan bir taş olduğundan dolayı dolgunluk ortanı mermere göre daha azdır bu nedenle hafif ve poroz bir yapısı dikkat çekmektedir.

Bazalt Taşı Nedir?

Bu taş bir döşeme taşı cinsinden olup neredeyse her alanda kullanılmaktadır. Tarihçesine bakacak olursak eski Yunan medeniyetlerinde dahi kullanıldığı görülmektedir. Arkeologların yapmış olduğu araştırmaların sonucunda bu taşın uzun yıllar önce keşfedilip ve bazı sektörlerde kullanılmaya başladığı söylenmektedir.

Bu alanlar;

 • Döşeme
 • Sanatsal dekoratif
 • Yalıtım
 • Eşya

 

Bu alanlarda ve birçok başka alanda kullanılan bu taşın birçok farklı kullanım alanı bulunmaktadır.

Bazalt Taşının İçeriği

Bu taş renk olarak gri ve siyahımsı bir renge sahip olmaktadır. Oluşumu aşamasında çeşitli lav olayları sonucunda oluştuğundan yöre ve coğrafi bölgeler olarak farklılık göstermektedir. Bu nedenle taşların hem cinsi hem de fiyatı değişmektedir. Peki, bu taş ile ilgili olarak bazalt plaka döşeme taşı fiyatları konusuna değinecek olursak, ilk olarak bu taşı aldığınızda hangi alanda kullanacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

Örneğin, eğer döşeme alanında kullanacaksanız farklı maliyetler veya yalıtım, dekoratif amaçlı kullanacaksanız sizlere farklı maliyetlere sebep olacaktır.

Bazalt Taşının Oluşumu

Volkanik bir taş olan bu taş neredeyse çoğu madenin oluşumu gibi volkanik hareketler sonucunda oluşmaktadır. Kısaca bahsedecek olursak, volkan ve toprağın arasında sıkışmakta olan madenlerin farklılaşması ile oluşmaktadır. Ama bu taşların oluşumu yıllar sürmektedir. Bu nedenle bazalt taşı imalatı diye bir soru söz konusu bile değildir.

Bazalt Taşı Nasıl Ucuz Maliyetle Bulunur?

Eğer bu taşı ucuz maliyet ile almak istiyorsanız, ilk olarak kullanacağınız alanı seçmeniz gerekmektedir. Eğer nerede kullanılacağını bilirseniz nasıl bir taş almanız gerektiğinde uzmanlara sorarak öğrenebilir ve gereksiz masraftan kurtulmuş olursunuz. 2x30x60’lık bir bazalt taşının yaklaşık 65 TL ile bir başlangıç gösterdiğini unutmamak gerekir. Bilinçli bir alıcı olursanız gereksiz para harcamak yerine bu taşın döşemesini dahi küçük maliyetlerle halledebileceksinizdir.