Traverten doğal taşlar tarih boyu insanların mimaride en fazla tercih ettiği yapı malzemelerinden birisi olmuştur. Traverten doğal taşlar sağlam yapısı ve doğal desenleri ile birçok tarihi yapıya renk katmış ve bu yapıların günümüze kadar ulaşmasını sağlamıştır. Traverten doğal taş duvar taşları olarak ve tasarım amacıyla yapıların farklı alanlarında kullanılmıştır. Traverten taşların oluşumu çok uzun yıllar sürmektedir. Yeraltı suları ve yağmur sularının toprakta bulunan kalsiyum ve elitbahis sikayet karbonat çözeltilerinin bileşiminden meydana gelmektedir. Çözeltinin zaman içerisinde katılaşmasıyla oluşum yerine göre farklı renk ve desenlerde traverten taşlar oluşmaktadır.

Traverten Doğal Taş Kullanım Yerleri

Traverten doğal taşlar yapıların iç ve dış cephelerinde kullanılmaktadır. Traverten taşların doğal renk ve desenleri birçok yapıya renk katmak amacıyla da tercih edilmektedir. Mimari ve peyzaj düzenlemelerinde traverten doğal taşların kullanıldığı yerlerden bazıları şöyledir;

  • Mutfaklar
  • Banyolar
  • Hamamlar
  • Dış cepheler
  • Merdivenler
  • Girişler
  • Bahçe duvarları

Traverten doğal taşlar dekoratif olduğu için kullanım yerlerinde tek sınır hayal gücüdür. Traverten doğal taşlar yaşam alanlarında renk katılmak istenilen her noktada kullanıma uygundur.

Traverten Doğal Taş Renkleri

Traverten doğal taşlarda beyaz, gri, kırmızı, su yeşili, kahverengi tonları, gümüş, mavi tonları ve sarı tonlarında renklere sahiptir. Traverten taşların renkleri oluşum yerine ve şekline göre değişmektedir. Traverten taşlarda bulunan renk çeşitliliği tarihte ressamlar tarafından kullanılarak çeşitli panoların yapılmasını sağlamıştır. Yaşam alanlarında da bu renk kombinasyonları kullanılarak estetik bir görünüm elde edilmektedir.

Traverten Doğal Taş Ebatları

Traverten doğal taşlar standart kesim ve özel olarak kesilebilen bir yapıya sahiptir. Traverten doğal taşlar özel kesim teknikleri kullanılarak işlenmektedir. Taşlarda bulunan desenlerin ve damarların meydana çıkartılması ise özel ustalık gerektiren bir işlemdir. Duvar kaplamaları için ve zeminlerde kullanıma uygun olan ebatlarda kesimleri yapılarak yaşam alanlarına ayrı bir karakter kazandıran traverten taşlar oldukça sağlam bir yapıya sahiptir. Birçok tarihi yapıda el ustalığı kullanılarak kesilen traverten doğal taşlar bütünlüğünü ve doğallığını koruyarak günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Traverten doğal taşların kullanıma alanı da oldukça geniştir.