Bazalt bir kayaç türüdür. Yanardağların püskürtmeleri sonucu ortaya çıkan bazaltın en önemli özelliği volkanik bir kayaç olmasıdır. Diğer taşlara göre sert bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı daha çok dayanıklı ve aşınmaya karşı daha güçlüdür. Ancak pek çok kişi bazalt kayacının kullanım alanlarına ilişkin bilgiye sahip değildir.

Bazalt Nerelerde Kullanılır?

Türkiye’de Diyarbakır, Urfa, Çorlu olmak üzere birçok yerde bazalt taşı çıkartılmaktadır. Çok ve bol bir şekilde bulunması nedeniyle pek çok alanda kullanılması mümkündür. Bazaltın en önemli özelliklerden birinin dayanıklı olmasından dolayı en çok inşaat alnında kullanım görmektedir. Yapı malzemesi olarak yaygın bir şekilde kullanılan bazalt köprü ve kaldırım yapımlarında tercih edilen bir üründür. Sağlıklı ve dayanıklı bir yapıya sahip olan bazaltın diğer bir kullanım alanı demiryolu yapımları ve asfalt yapımlarında kullanılmasıdır.

Bazaltın diğer bir kullanım alanı ise kaplama ve döşemeler içindir. Su geçirmez yapısı ve aşınmaya karşı olan direnci ile döşeme ve kaplamayla ilgili olan kısımlarda da bazalt kullanılmaktadır. Sert geçen kış şartlarında dayanıklılığı sayesinde istenilen sonuçları almak adına bazalt en etkili ürün olarak kabul edilmektedir. Özellikle bazalt şu oluğu son günlerde en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Suya karşı dayanıklı olması ve suda deforme olmaması nedeniyle kullanıldığı alanlarda başarılı sonuçlar elde etmeye katkı sağlar.

Bazalt Şu Oluğu Özellikleri Nelerdir?

Son zamanlarda en çok tercih edilen ürünlerin başında gelmesinin pek çok nedeni vardır. Kullanıldığı alanda en etkili sonucu almak ve tekrar tekrar sorun ortaya çıkartmaması ürünün kalitesini ortaya koymaktadır. Yapılan işlerin bozulup tekrar yapılması oldukça zor ve maliyetlidir. Özellikle bazaltın kullanıldığı alanlar bozulup tekrar yapılacak kadar küçük ve basit alanlar değildir. Bundan dolayı köprü, demiryolu, inşaat yapı taşı ve su oluğu gibi alanlarda tercih edilen bazaltın özellikleri saymakla bitmez.

Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  • Yüksek basınç direnci
  • Yüksek aşınma direnci
  • Dayanıklılık
  • Ekolojik sisteme uyum
  • Hijyenik açıdan uyum
  • Mevsimsel şartlara karşı dayanıklılık

Tüm bu saymış olduğumuz özellikler ve daha fazlası bazalt şu oluğu için geçerlidir. Tek bir seferde kullanım sonucu alacağınız performans ile kullandığınız alanda başarı elde edeceksiniz. Kullanıldığı alanlarda sağlayacağı avantaj ile daha pek çok yerde kullanım alanı bulacak bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.