Sert ve kristal yapılı minerallerden oluşan tane görünüşlü magmatik derinlik kayaçlarına granit denir. Eski çağlardan bu yana kullanılan granit, önemli bir yapı malzemesi olma özelliğini korumaktadır. Genellikle dayanıklılığın önemli olduğu yapılarda, yol, tretuar işleri, beton yapımı gibi işlerde kullanılır.

Granitler içinde bulunan minerallerin özelliklerinden dolayı, tane büyüklüğü ve renklerine göre diye iki grupta incelenmektedir.

 

Granitlerin Özellikleri

Granit günümüzde yapılarda, sert zeminlerin oluşturulmasında ve yol, kaldırım ve tretuar işlerinde en çok tercih edilen yapı malzemesidir.

Bunun nedeni ise;

 1. Doğadaki en sert yapı malzemelerinden biridir.
 2. Granitin içinde bulunan mineraller sayesinde asidik malzemelere karşı tepki göstermezler.
 3. Ultraviole ışınlardan etkilenmezler ve renklerinde değişim olmamaktadır.
 4. Granit ısıya ve darbelere karşı dayanıklıdır.
 5. Su geçirmezlik özelliği bulunmaktadır.
 6. Granitlerin koku yapmama özellikleri vardır.

olarak sayılmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı granitten üretilen yapı malzemeleri ise, granit plakalar, granit karolar, granit küp taşı, granit basamaklar, granit mutfak tezgahı, granit bordürdür.

Granit Küp Taşı nedir?

Sert zemin uygulamalarında en çok tercih edilen doğal taş granittir. Çevre düzenlemesi işlerinde granit, granit küp taşı, granit bordür, granit plak taş, granit blok ve granit oluk taşı olarak kullanılmaktadır.

Granit küp taşı ve plak taşları yol, tretuar, kaldırım, park bahçe yolları bina içi gibi sert zemin malzemesi olarak kullanılmaktadır. Granit küp taş, sağlamlığı ve bozulmayan dokusu ile peyzaj uygulamalarında kullanılabilmesi için el ile kırma ya da sulu kesim olarak ölçülendirillmektedir.

Granit Küp taşlar genellikle 4 X 6 x 6, 6 X 8 x 8, ve 8 X 10 x 10 üretilmektedir. Granit küp taş peyzaj uygulamalarında tek başına kullanılabildiği gibi, desen amaçlı bazalt küp taş ile birlikte de kullanılmaktadır. Küp taşları bir çok renkte üretilmektedir. Bunlardan bir kaç tanesi gri, , yeşil, krem, kahve, gül pembesi renkli küp taşlarıdır. En çok tercih edilen granit küp taşı gri renkli olan taştır.

Sonuç olarak, granit ve granitten üretilen ürünler, inşaat sektöründe vazgeçilmez yapı malzemesi olma özelliğini yüzyıllardır korumaktadır.

Granit Parke Taşı Üretimi

Granit, sert, gözle görülebilir taneciklerden ve kristal yapılı minerallerden oluşan magmatik kayalardır. Granit renkleri genellikle içinde bulunan minerallerin cins miktarlarına göre, gri, pembe ve kırmızı olmaktadır.

Yol projelerinde parke ve bordür olarak, yapılarda ise yapı malzemesi olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Günümüzde ise, daha çok bordür taşı, parke, büyük yapılarda ise kaplama taşı olarak kullanılmaktadır. Basınca, aşınmaya, darbeye dayanıklı olup, renkli ve cila kabul eden, atmosfer tesirlerinden etkilenmeyen direnci yüksek bir kayadır.

Granit yeryüzünde en çok bulunabilen sert bir kayadır. Granit günümüzde birçok sektörde kullanılmaktadır. Granit taşlarının ayrıştırılarak işlenmesi ve ürüne dönüştürülmesi kontrollü olarak yapılmaktadır.

Granitten Yapılan Ürünler

Granit yeryüzünde en yaygın bir şekilde bulunan bir kaya türüdür. Granitin bu kadar yakından tanınmasının bir sebebi de yaşam alanlarında kullanılan birçok ürünün ham maddesi olması özelliğidir.

Bu ürünleri,

 • Tezgah Üstü
 • Yer Karosu
 • Kaldırım Taşı
 • Bordür
 • Merdiven Basamakları
 • Bina Kaplamaları
 • Mezarlık Anıtları sıralamak mümkündür.

 

Granitleri gündelik kullanımda çokça kullanılmasının yanı sıra, belediyeler, kamusal şirketler, inşaat şirketleri, peyzaj şirketleri de oldukça sık kullanmaktadır.

Granitlerin Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?

Granitler yaşam alanların estetik olarak dizayn edilmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Granit bu anlamda en çok tercih edilen kayalardır. Granitler, çok dayanıklı bir yapı malzemesi olup, kolay temizlenmektedir. Darbelere karşı sağlamdır ve kolay çizilmemektedir. Isıya karşı duyarlı olup, yanmaz bir malzemedir. Sağlıklı, koku yapmayan ve parça parça kullanma özellikleri de bulunmaktadır.

Granitlerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Granitler uyumlu işlenebilirliği sayesinde, evlerde, villalarda, bahçelerde, kafelerde, restoranlarda, kamp alanlarında, turistik alanlarda, okullarda, sokak düzenlemelerinde, mutfaklarda, banyolarda, peyzaj uygulamalarında ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. granitler gerek elle kırılarak gerekse makine ile kesilerek, bordür taşı, parke taşı, küp taşı, plaka taşı ve su oluğu gibi ürünler üretilmektedir.

Granit Parke taşının Özellikleri Nelerdir?

Granit parke taşı şık ve dokusal yapısı bozulmayan bir doğal taştır. Granit parke taşı üretimi yaparken kesilen yüzeylerde düz ve keskin yüzeyler oluşmaktadır ve döşenmesi kolay olmaktadır.

Granit parke taşı Ölçüleri Nelerdir?

Granit parke taşı üretimi genellikle 4×6, 6×8, 8×10, 10×15, ve 10×20 ölçülerinde elle kırım ya da makinelerle kırım şeklinde yapılmaktadır. Ayrıca projesine ve müşteri taleplerine göre özel ölçülerde granit parkeler üretilmektedir.

Sonuç olarak, granit yeryüzünde yapı malzemesi olarak en çok kullanılan ve yaşam alanlarının düzenlenmesinde çok faydalı olmaktadır.