Bilindiği üzere doğal taşlar yüzyıllar boyunca birçok amaçla kullanılmıştır. Bunlardan bir tanesi de taşların dekoratif amaçla kullanılmasıdır. Taşlardan elde edilen doğal taş traverten eskitme modeli de kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bu yazımızda sizlere traverten çeşitlerinde eskitme modeli hakkında bilgilerimizi paylaşacağız.

Eskitme İşlemi Nasıl Yapılır?

Eskitme işlemi bütün doğal taş ve mermerler için uygulanmaktadır. Yumuşak bir dokusu olması sebebiyle traverten bu işleme en uygun taşlardan biridir. Eskitme işlemi için eskitme kazanı denilen bir makine kullanılmaktadır. Bu kazanın içinde eskitme işlemini yapacak aşındırıcı ve çakıl taşları bulunmaktadır. Bu kazanlardan gelen titreşim sayesinde aşındırıcı taşlar ve çakıl taşları traverten taşlarına sürtünerek aşınmasını sağlar. Böylece traverten taşları eskimiş bir görüntü kazanır.

Uygulama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dekoratif amaçlı kullanılan doğal taş traverten eskitme modelinin uygulanması sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Zemin ya da duvarın düzgün olması,
  • Kullanılan malzemeye uygun harç veya yapışkan seçimi yapılması,
  • Alanında uzman bir ekiple çalışılması,
  • Uygulanacak alanın ölçüleri doğru bir şekilde alınması gerekir.

Yukarıda saydığımız maddeler traverten eskitme taşlarının zeminde uzun yıllar sorunsuz kullanılmasını sağlayan adımlardır.

Kullanım Alanları

Eskitme işlemine uğramış bu doğal taşlar uygulandığı yere tarihi bir görünüm kazandırmaktadır. Standart veya özel ebatlarda üretilen doğal taş traverten eskitme modeli genellikle villa, hamam, han, kafe, otel, restoran gibi mekanlarda oldukça sık kullanılmaktadır.

Kısacası bu modeli evinizde ve birçok yerde iç ve dış mekan tasarımında kullanabilirsiniz. Aynı zamanda farklı ebatlarda üretimi farklı döşeme stillerine sahip olmasını sağlamıştır. Uygulandığı yere göre Fransız döşeme stili veya serbest döşeme stilleri mevcuttur. Kullanıldığı alana göre yapılan bu döşeme stilleri ortama farklı bir ambians katmaktadır.

Neden Tercih Edilmelidir?

Traverten Eskitme taşlar hem iç hem de dış mekanlarda kolaylıkla kullanabilirsin. İç mekanlara rustik görüntü vermek istiyorsanız doğal taş traverten eskitme çok doğru bir tercihtir. Aynı zamanda kaygan olmayan bir yüzeye sahip olması nedeniyle dış mekanlarda, bahçe zeminleri ve havuz kenarlarında sıklıkla tercih edilmektedir.