Volkanik kökenli granit malzemesi birçok farklı amaç ile kullanılmaktadır. Bunlardan biri de granit su oluğu taşı denilebilir. Granit malzemeden yapılan ürün, fazla yağmur sularının doğru bit şekilde atık su kanalına ulaşmasını sağlar. Su ve atık taşımak için kullanılmaktadırlar.

Ne İçin Kullanılır?

Yağmur sularının veya atıkların kanalizasyona ulaşmasını sağlamaya yarayan oluklarda kullanılmaktadır. Oluklar yapay kanal görevini üstlenirler ve genelde yağmur sularını ve atıkları ulaşması gereken yere ulaştırırlar. Oluklar yapılışları bakımından istedikleri yere doğru eğim verilerek fazla yağmur sularının veya atıkların birikmesini engellerler.

Nerelerde Kullanılır?

Oluklar daha eskiden yerleşim yerlerine su iletmek ve taşımak amacı ile kullanılmaktaydı. Zamanla şehirleşme çoğaldı ve sokak ve caddelerde oluklara ihtiyaç duyulmuştur.

Bazı kullanım alanları şu şekilde görülmektedir:

  1. Bağ, bahçe, tarla, ekim alanları
  2. Kaldırım ve yollar

Görüldüğü üzere ilk önce evlere su taşıma işlemi için kullanılmış ve daha sonra tarlalarda ekinler için ve şehirleşme ile birlikte cadde, sokak ve kaldırımlarda gerek duyulmaya başlanmıştır.

Özellikleri Nelerdir?

Granit oluk taşı istenilen ölçü ve ebatlarda ve istenilen uzunlukta oluk oluşturmak için kullanılmaktadır. Günümüzde değişik yaşam yerlerinde atık suların transferi için kullanılmakla birlikte bazalt ya da granit bordürler ile kullanılabilir. Yapısının sağlam ve suya dayanıklı olması sebebi ile oluk yapımında çok tercih edilmektedir.

Olukların kullanım alanları dış mekan olduğundan dolayı sağlamlık dereceleri önemlidir. Çünkü yağmur, kar gibi hava koşullarına maruz kalmaktadırlar. Cadde, sokak, kaldırım veya farklı projelerde sıkça kullanım sağlanmaktadır en yaygın biçimde uyum sağlaması açısından gri renk kullanılmaktadır. Görüldüğü üzere kullanım alanı çok geniştir.

Oluk, fazla sudan ve atıktan korunma ihtiyacından doğmuştur. Bu yüzden de kullanılan yerlerde sağlam olan malzeme tercih edilmektedir. Granit oluklar yapısı bakımından en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Görünümü açısından da çok şık ve uyumlu bir görünüm sergilemektedir. Uygulandıkları yerler genelde dış mekan olduklarından sağlam malzeme ile yapılması tercih edilmektedir. Granit bu bakımdan avantajlı ürünlerden biri ve tercih edilenidir.