Yeryüzü üzerindeki çatlaklardan volkanik patlamalar sonucu sızan lavların bir süre sonra soğuyarak ve katılaşarak oluşturduğu kayaçlara bazalt denilmektedir. Bazalt doğal taşlar, ince taneli yapısı, sert ve koyu renkli magmatik kayaçlardır. Yapısının homojen olması sebebiyle kırıldığı zaman düzgün yüzeyler elde edilmektedir. Bu yüzden yol ve tretuar çalışmalarında tercih edilen bir malzemedir. Sert iklim koşullarına ve aşınmalara karşı dayanıklı olması bazalt doğal taşlar alt yapı ve üst yapı malzemesi olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

Yeryüzünde çok fazla bulunan bazalt doğal taşı, Kuzey İngiltere, Amerika, Almanya, İrlanda ve Hindistan gibi ülkelerde çok büyük alanlar kaplamaktadır. Türkiye’de ise Diyarbakır, Urfa, Karacalıdağ bölgelerinde yoğun olarak bulunmakta Batı ve Orta Anadolu’da da bazalt tabakaları vardır.

 

Bazalt Doğal Taş Ürünleri

Yüksek kimyasal dayanıklılığa sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda ince bir tene de sahip olan bu doğal kayaçlardan,

  1. Bazalt Küp Taş
  2. Bazalt Plak Taş
  3. Bazalt Yağmur Oluğu
  4. Bazalt Bordür
  5. Bazalt Patlatma Taşı işlenerek elde edilen ürünlerdir.

Sert peyzaj uygulamalarında, güçlü bir dokuya sahip oldukları için kullanılmaktadır.

Bazalt Küp Taş

Çevre düzenlemesi işleri ve dekorasyon işlerinde en çok kullanılan doğal taşlardandır. Farklı boyutlarda kesilebilme özelliği sayesinde farklı alanlarda uygun seçenekler sunmaktadır. Genel olarak koyu gri ya da siyah renktedirler. İçindeki minerallerin yoğunluğundan dolayı, siyah üzerinde yeşil bir renk görülebilmektedir.

Bina iç ve dış cephe uygulamalarında tercih edilmesinin nedeni iklim şartlarına göre bozulma yapmaması, doğal bir taş olduğu için boya probleminin olmamasıdır. Uzun süre kalıcı bir şekilde kullanılabilmektedir. Ayrıca su tutucu özelliğinden dolayı bir alanda kullanılmaktadır.

Koyu renkli olana bazalt küp taşları, granit küp taşları ile birlikte de desen çalışmalarında kullanılabilmektedir. Bazalt küp taşları, binaların iç ve dış cephe kaplamalarında, alt ve üst yapıda, yollarda, kaldırımlarda, çevre ve bahçe düzenlemelerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Sonuç olarak, bazalt doğal bir taştır ve son dönemlerde çevre ve doğal hayat bilincinin artmasıyla yaşanılan alanlarda da doğal görüntülerin oluşturulması kapsamında bazalt taşların kullanılması tercih edilmektedir.