Bazalt volkanik lavların akışmasıyla meydana gelen ve yanardağ kayası olarak bilinen koyu renkli, ince taneli kayalardır. Ülkemizde Diyarbakır, Urfa ovasında Karacaali dağ volkanı mevkiinde dairesel olarak, Orta ve Batı Anadolu’da ise yatay şekilli olarak görülmektedir. Doğal taş projelerinde yapı malzemesi olarak sıklıkla kullanılır ve yurt içi ve yurt dışında tercih edilen bir üründür.

Bazaltların Kullanım Alanları

Bazaltların sert bir kaya olması nedeni ile yapı sektöründe birçok alanda kullanıldığı bilinmektedir.

Bu alanlar,

 1. Yol Düzenlemeleri
 2. Kaldırım Düzenlemeleri
 3. Meydan Düzenlemeleri
 4. Bahçe Düzenlemeleri
 5. Duvar Süslemeleri
 6. Sert Zemin Düzenlemeleri
 7. Dekorasyon Düzenlemeleri
 8. Peyzaj Düzenlemeleri
 9. Yer Karolarında
 1. 10 – sanatsal projelerde
 1. Anıtlarda
 1. 12, Kaplama levhalarda
 2. 13- Bina kaplamalarında olarak sayılabilmektedir.

Bazaltlardan granit taşlar gibi belli ölçülerde kırılarak ya da kesilerek bazal küp taşı, bazalt bordür taşı, bazalt plak taş, bazal su oluğu gibi ürünler elde edilmektedir.

Bazalt Bordür Taşı

Bazalt bordür taşları volkanik kökenli doğal taşlar olup, 10 x 15 x 50 cm, 10 x 20 x 50 cm ve 15 x 25 x 50 cm ölçülerinde kullanım amaçlarına göre üretilmektedir. Yol, kaldırım, parklarda, bahçe düzenlemelerinde, garaj içlerinde bazalt bordür kullanılmaktadır.

Bazalt bordür taşlarının dokuları sıkı olup, füme ve siyah renklidirler. Su geçirmez ve su da dağılmazlar. Kesimi yapıldığında her zaman düzgün yüzeyler elde edilmektedir. Bu yüzden sıklıkla tercih edilen bir yapı malzemesidir.

Bazalt bordür taşları yolların kenarlarına ve bina kenarlarına uygulanarak döşeme yapılan malzemelerin bozulmamasını sağlamaktadır. Bazalt bordür taşları koku yapmadığı gibi sağlık açısından da sorun teşkil etmemektedir. Doğal bir malzeme olan, bazalt bordür taşı, doku özelliğini asla kaybetmezler ve renginde solma olmamaktadır. Bu nedenle uzun ömürlü bir malzemedir.

Doğal taş projelerinde kullanılan bazalt bordür taşları estetik ve güzelliğinin yanında maliyet açısından kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır.

Sonuç olarak; sert zemin oluşturulmasında kullanılan bazaltlar gerek yurt içinde gerekse yurt dışında en çok tercih edilen doğal taşlardır. Bazalt bordür taşlarını park ve peyzaj projelerinde gönül rahatlığı ile kullanmak mümkün olmaktadır.