Granit bordür taşları ülkemizde çıkartılan doğal taş türlerinden birisidir ve dayanıklı olduğu için fazlaca kullanılıyor. Ayrıca bu taşlar kullanıldıkları alanlarda harika bir görünüm sağlıyor.

Granit Bordür Taşının Tercih Edilme Sebepleri

Granit bordür taşları yıpranmaya ve darbelere karşı dayanıklı ürünler olduğu için tercih ediliyorlar. Ayrıca bu taşlar binalarda kullanıldığı zaman ısı yalıtımını kolaylaştırmalarından dolayı yapıda alanında yaygın kullanılıyorlar.

Ayrıca bu taşlar farklı renklerde üretilebildiği için kullanıldığı mekanlarla şık bir görünüm sağlıyorlar. Çeşitli kalınlıklarda ve özellikleri üretilebildikleri için yapı alanında tercih edilme durumları her geçen gün artış gösteriyor.

Granit Bordür Taşı Kullanım Alanları

Granit bordür taşları özellikle son yıllarda yapı işlerinde yaygın olarak kullanılıyor. Ekstra bir bakım istememesi de tercih edilme sebepleri arasında yer alıyor. Granit bordür taşı dayanıklı olması ve estetik bir görünüme sahip olması sebebiyle birçok alanda kullanılıyor.

Bu kullanım alanlarından bazıları şunlardır;

 • Yol kenarları
 • Bahçe kenarı
 • Duvar taşı
 • Park alanları
 • Kaldırım kenarı
 • İç mekanlar

Bordür taşları dış mekanlarda kullanılmasının yanı sıra bazı iç mekanlarda da kullanılıyor. Kolay temizlenmesi ve yıllarca aynı özelikte kalmasından dolayı kişiler tarafından çok tercih ediliyor. granit bordür taşı insan sağlığı için hiçbir tehlike yaratmadığı için yapılarda tercih edilme oranı her geçen gün artış gösteriyor.

Granit Bordür Taşı Çeşitleri

Granit bordür taşlar kırma bordür taşı ve kesme bordür taşı olarak ikiye ayrılıyorlar. Kırma bordür taşları kırıldıktan sonra üzerinde hiçbir ek işlem yapılmadan doğal halinde kullanılan bordür taşlarıdır.

Kesme bordür taşları ise sulu kesim olarak adlandırılan bordür taşlarıdır. Bu taşlar kesim makinesi ile kesildikten sonra sulu kesim adı verilen bıçakla boyutu ve şekli değiştirilen ürünlerdir. Bu şekilde kesilen ve kesme bordür taşı adını alan taşlar farklı boyutlarda üretilebildiği için birçok alanda kullanılıyorlar.

Granit Bordür Taşı Fiyatları

Granit bordür taşlarının fiyatları değişiklik gösteriyor. Özellikle kesme bordür taşı adı verilen taşlar şekillendirilme aşamasında çok sayıda işlemden geçtiği için fiyatları daha yüksek oluyor. Kırma taşlar ise kesme taşlara göre daha uygun fiyata satışa sunuluyor. Ayrıca taşların boyutları ve özellikleri de fiyat değişikliklerine sebep olabiliyor.

 

Granit Bordür Taşı Kullanım Alanları Ve Özellikleri

Doğal taş kullanımı her alanda kullanılmakla beraber, sağlamlığı çok fazla tercih edilmesinin sebebidir. Doğal taş olan granit bordür taşları çeşitli boy ve ölçülerde üretilerek kullanıcılara sunulur. Boya rengi akmaz kalıcı olması ile bilinir. Kaldırım taşlarında, dekoratif uygulamalarda rahatlıkla kullanılır. Yağmur oluğu, suların istenilen yere gitmesini sağlar. Yollarda kurulan yağmur olukları granit bordür taşlarından yapılır.

Granit Taşlar Zararsız

Doğal olması ile bilinen granit taşların insan sağlığına herhangi bir zararı yoktur. Evlerde, bahçelerde, yollarda, balkonlarda kullanılır ve sert yapısı ile kolay kolay zarar gelmez. Granit bordür taşı kullanım alanları ve özellikleri sürekli değişkenlik gösterebilir.

Peki, bu alanlar hangileridir?

 1. Mutfak tezgahları
 2. Banyo tezgahları
 3. Merdiven basamak ve rıhtları
 4. Yağmur ve sel birikintisi için su olukları
 5. Heykeller

 

Gibi daha birçok alanda kullanılır. Kullanılma amaçları arasında dayanıklılığı ve hoş bir görüntüye sahip olması vardır. Bu sebeplerden dolayı günlük hayatınızda sürekli karşınıza çıkar.

Granit Taşı Bakteri Barındırmaz

Günlük hayatımızda evlere girmesinin sebebi bakteri barındırmamasıdır. Her alanda rahatlıkla kullanılabilir. Granit bordür taşı kullanım alanları ve özellikleri fazla olduğu gibi yol kenarlarında, evimizin içerisinde sıkça karşılaşabiliriz. Doğal taş olmasından kaynaklanan kaliteli bir malzeme olma sebebi ile insanlar gönül rahatlığı ile kullanmakta. Sağlam yapısı ile de dikkat çekmektedir. Her birey istenilen zamanda granit taşlarını istedikleri alanda kullanabilir.

Doğal Granit Bordür Taşı

Doğal granit bordür taşına kolay kolay zarar gelmez. Çoğu kişinin bu sayede talepleri karşılanır ve uzun yıllar kullanılabilecek bir malzemedir. Yüksek ısıya dayanıklıdır, kir barındırmaz, çizilmez bu yüzden sıkça her ortamda kullanılır. Doğal bir taş olması orjinal yapısının bozulmaması anlamına gelir ki bu da doğal görünümünden hiçbir şey kaybettirmez.

Granit bordür taşın istenilen renge boyanması da kullanım alanlarını daha da genişleterek her ortama uyum sağlanır. Dekoratif malzemelerde bu yüzden sıkça adından bahsettirir. İnsanların granit bordür taşı kullanması dış görünüşü itibariyle sürekli tercih edilir.

Granit Bordür Taşı Ev Hanımlarının Vazgeçilmezi

Ev hanımlarının granit bordür taşından vazgeçmemesi çizilmez ve yanmaz olmasından kaynaklanır. Sağlam yapısı ile de ev hanımlarının her alanda kullanmasını sağlar. Yanmaz tencereler bunun en büyük örnekleri arasındadır. Tezgahlar başlıca kullanım alanlarıdır. Aynı zamanda balkon şöminelerinde sıkça tercih edilir ve balkon şöminelerinde istenilen renge ve istenilen şekle getirtilebilir. Granit bordür taşı hayatın her alanında sıkça karşımıza çıkar.