Traverten doğal taşlar günümüze kadar mimari yapılarda ve çevre düzenleme işlemlerinde kullanılan taş türleri arasındadır. Traverten doğal taşların kendinden meydana gelen eşsiz desenleri birçok tarihi yapıya hayat vermiştir. Traverten doğal taş döşeme işleri ustalık gerektiren özel bir yapıya sahiptir. Taşların uyumlu bir şekilde döşenmesi ve gerekli düzeltmelerin yapılması yıllar boyu uğraşılarak öğrenilen bir sanattır. Traverten doğal taşlarla süslenen birçok tarihi yapı üzerinden asırlar geçmesine rağmen günümüze kadar bütünlüğü ve estetik görünümü bozulmadan ulaşmayı başarmıştır.

Traverten Doğal Taş Döşeme Alanları

Traverten doğal taşların usta ellerde işlenerek ve aynı ustalıkla döşemesi yapılarak süslenen birçok alan bulunmaktadır. Yoğunlukla Roma mimarisinde kullanımıyla dikkat çeken traverten doğal taşların antik tiyatrolardan, tapınaklara, hamamlardan anıtlara kadar birçok alanda kullanıldığı görülmektedir. Traverten doğal taşların başlıca kullan alanlarından bazıları;

  • Havuz zeminleri,
  • Havuz merdivenleri
  • Banyo ve hamamlar
  • Şömine
  • Bahçe avlusu
  • Zemin döşemeleri

Gibi alanlar sayılabilir. Traverten doğal taşlar iç mimariden peyzaj düzenlemelerine kadar birçok alanda tercih edilmektedir.

Traverten Doğal Taşların Oluşumu

Traverten doğal taşların oluşumu binlerce yılda tamamlanmaktadır. Traverten doğal taşların oluşumunda Kalsiyum Karbonat bileşimi bulunmaktadır. Traverten doğal taşlar termal kaynakların ve mağaraların bulunduğu kaynaklardan elde edilmektedir. Sıcak su kaynaklarının kalsiyum ve karbonatı bir çözelti haline getirerek bu çözeltinin çok uzun yıllar süren katılaşma süreciyle traverten doğal taşların oluşumu tamamlanmaktadır. Bununla birlikte mağaralarda yağmur veya kaynak sularının kalsiyum ve karbonatı çözerek zeminde veya tavanlarda bu çözeltinin katılaşması doğal traverten taşlarını meydana getirmektedir.

Traverten Doğal Taş Çeşitleri

Traverten doğal taşlar çıkartıldıkları yerlere göre farklı renk ve çeşitlere ayrılmaktadır. Travertenlerin doğal olarak sahip oldukları beyaz, kırmızı, sarı ve gri tonlarında renkleri vardır. Traverten doğal taş çeşitlerini de sahip oldukları bu doğal renkleri belirlemektedir. Doğal traverten taşlar klasik (beyaz veya fildişi), Sarı, Kırmızı – kahve tonları, gri – gümüş tonları ve karışık renklerde bulunan desenli olmak üzere çeşitlendirilmektedir. Traverten doğal taş çeşitleri farklı ebatlarda kesimler yapılarak kullanılmaktadır. Traverten taşların geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.