Granit üzerinden kırma yöntemiyle elde edilen Arnavut Kaldırım taşı geniş kullanım alınına sahiptir. Kaldırımlarda, yollarda ve sokaklarda estetik amaçlı kullanım olanağı vardır. Arnavut kaldırım taşı yapı ham maddesi granit olması nedeniyle değişik renklerde üretilebilir.

Şarkılara Konu Olmuş Bir Taş

Ülkemizde son derece yaygın kullanılan Arnavut Kaldırım taşı, şarkılara bile konu olmuş son derece ünlü bir yapı ürünüdür. Arnavut taşı, uygun maliyet imkanlarıyla da kullanım açısından tercih nedeni olmaktadır. Yıpranmaya karşı gösterdiği direnç ve sağlam yapısıyla da öne çıkan bu taşlarda bozulma ve renk kaybı gibi sorunlara rastlanılmaz. Bu taşların üretiminde sunduğu kalite ve birinci sınıf işçilikle Er-Ga granit sektörüne liderlik etmektedir.

Sahip Oldukları Özellikler

Bu taşlar gerek döşenme şekilleri ve gerekse de kullanımları gereği olarak bazı önemli avantajlara sahiptirler.

Bu özellikleri şu şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz;

 • Rutubeti emici özelliğe sahiptirler. Sel gibi afetlere karşı dirençlidirler.
 • Yağmur sularının akışına imkan sağlayan yapıdadırlar.
 • Ağaç ve Bitki köklerine su gelmesine imkan verir.

Bu gibi avantajları nedeniyle yağış alan yörelerde çok kullanıldığı gibi, cadde ve sokaklarda oluşturduğu nostalji nedeniyle de sıkça tercih edilir. Estetik özellikleri nedeniyle turistik yörelerde de çok karşılaştığımız bir uygulamadır.

Kolay Döşenme İmkanı

Bu taşların en önemli özelliklerinden biri de çok kolay bir şekilde sökülme ve döşenme imkanına sahip olmasıdır. Ekonomik olarak uygun olmaları, estetik görünümleri, sağlamlıkları ile dikkat çeken bu taşlar araba yollarında ise pek sık tercih edilmezler. Arnavut taşları hem fazla ses hem de sarsıntıya neden olmaları sebebiyle yollarda asfalta göre nadiren kullanılırlar. Bu taşların kaldırım ve araç girişi olmayan sokaklarda döşenme sıklığı ise daha fazladır.

Diğer Kullanım Yerleri

Arnavut taşları kaldırım ve sokaklar dışında, bina dış çevrelerinde, süs amaçlı yapıların etraflarında, bahçelerde dekor oluşturmak amacıyla da kullanılmaktadır. Geçmişten günümüze nostaljik bir kültürü taşıyan bu taşlar ile ilgili her türlü ayrıntılı bilgi için ErGa Granit’e ait web sayfasını ziyaret edebilir ve üretim aşaması, fiyat gibi detaylara ulaşabilirsiniz.

Kaldırım Taşı Fiyatları ve Kullanım Alanları

Kaldırım taşı fiyatları ve kullanım alanları değişkenlik gösterebilmektedir. İhtiyacınız olan kaldırım taşına göre fiyat alabilirsiniz. Kaldırım taşlarına ulaşım kolay olduğundan dolayı, internet üzerindeki online satış sitelerinden de kolaylıkla kaldırım taşı satın alabilirsiniz.

Kaldırım Taşı Nedir?

Genellikle yollarda karşılaştığımız, kaldırım ile yolu birbirinden ayıran büyükçe taşlara verilen isimdir kaldırım taşı. Cadde ve sokaklarda sık görülürler. Pek çok farklı renkte karşımıza çıkabilir. Boyanma işlemleri genel olarak kireç kullanılarak gerçekleştirilir. Fakat yağlı boyanın kullanıldığı durumlar da vardır. Belediyelerin, kaldırımlar ve caddelerde kullanmayı en çok tercih ettiği taşlar da genellikle kaldırım taşlarından, tretuvar ve bordürdür.

Kaldırım Taşı Çeşitleri Nelerdir?

Kaldırım taşlarının birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Kaldırım taşı fiyatları ve kullanım alanları esasında olan değişkenliklerin başlıca sebebi de tam olarak budur.

Kaldırım taşlarının en çok bilinen ve tercih edilen bazı çeşitleri şunlardır;

 • Kilit taşı
 • Düz taş
 • Karo taşı
 • Akordeon taş
 • Dekor taş
 • Küp taşı
 • Yaprak taşı
 • Çim taşı
 • Monako taşı
 • Kesik taşı
 • Süper dekor taşı
 • Mineral parke taşı

 

Bu çeşitler arasında temel farklılık şekil farklılıklarıdır. Ancak fiyat konusunda değişim, taşların boy, ebat ve kalınlıklarına da bağlıdır. Aynı zamanda renkli taşlar da daha pahalı olabilmektedir ve bununla birlikte taşın yapımında kullanılan andezit, bazalt, granit ve benzeri maddelere göre de fiyat farklılıkları oluşabilmektedir. Renk farklılıkları genellikle 50 kuruşa tekabül etmektedir, fakat boyanmış taşın, kendi fiyatının %110’u olduğu durumlara da rastlanmaktadır.

Kaldırım Taşı Fiyatları

Kaldırım taşı fiyatları genellikle 40 TL ile 60 TL arasında değişmektedir. Bu yalnızca ortalama ebatlara sahip kaldırım taşlarında bu şekildedir. Eğer ortalama boyutlara sahip bir kaldırım taşından daha büyük bir taş arıyorsanız fiyatlar farklılık gösterebilir.

Kaldırım Taşları Nerelerde Kullanılır?

Kaldırım taşlarının spesifik kullanım alanları olabilir. Ancak genellikle kaldırım taşları, parke taşları adlarından da anlaşılabileceği üzere genellikle kamu ve özel alanlarda, yol çalışmaları için kullanılır. Otopark, bahçe veya apartman sitesi içi döşemelerinde kullanılır.

Ayrıca uzun süre kullanılabilir olmaları ile bu alanda en çok tercih edilen taşlar, kaldırım taşlarıdır. Pek çok şehirde, neredeyse tüm yollarda kaldırım taşları ile karşılaşmamızın nedeni de tam olarak budur. Günümüzün koşullarında, kaldırım taşları, uzun süre yenileme de gerekmediği için, döşeme alanında en çok kullanılan ürünlerdir.

Arnavut Kaldırım Taşı Fiyatları

Arnavut kaldırım taşı isminden anlaşıldığı üzere en çok kaldırım bölgelerinde kullanılan bir taş modelidir. Sadece kaldırımlarda yollarda değil, sokaklarda ve binanın dış cephelerinde dahi bu taş kullanılmaktadır.

Arnavut Kaldırım Taşı Nedir?

Arnavut taşı görünüm olarak yollara irili ve ufaklı birçok çeşit taşın konulmasına benzer görünüme sahiptir. Araba kullanırken ses çıkarır. Yürüme esnasında da kolay olmayan biraz zor olan bir yoldur. Bu taşlar, taş ocaklarında usta kişilerce işlenerek imal edilmektedir. Merak edilen bir diğer konu her yerde kullanılan bu Arnavut kaldırım taşı fiyatları ile alakalıdır.

Arnavut Kaldırım Taşı Özellikleri

Arnavut taşının en önemli özellikleri şunlardır:

 • Yağmur yağdığında suların akmasını kolaylaştırır.
 • Oluşabilecek rutubete karşı emici güce sahiptir.
 • Suyun ağaç köklerine daha kolay ulaşmasını sağlar.
 • Sel durumuna karşı dayanıklıdır.

 

Bu sebeplerden ötürü daha çok yağış alan bölgelerde kullanılmaktadır. Ayrıca belediye tarafından tercih edilme nedeni kazı çalışmalarında sunduğu kolaylıktır. Arnavut taşı nostaljik bir hava verdiğinden dolayı da, turistik bölgelerde de tercih edilir.

Arnavut Kaldırım Taşı Hakkında Bilgi

Arnavut kaldırım taşları, işçilerin akarsular ve nehirlerden toplamış oldukları düzgün ve yuvarlak taşlardır. Genelde 2 veya 10 inç arasında boyutları değişir. Arıca alet kullanmayarak sadece elle yerleştirilmektedir. Bu taş genelde kum ile döşenerek konulur. Ama bazen bu değişerek harç içine de yerleştirilerek döşenebilir. Bu taşlar dayanıklıdır ve kolay kırılmaz bir yapıya sahiptir.

Arnavut Kaldırım Taşı Çeşitleri

Son zamanlarda yeni moda olarak Arnavut kaldırım taşı görünümlü parke taşları da üretilmektedir. Kum ve beton karışımı yardımıyla yapılan bu parke taşlar seri üretim yapıldığından maliyeti daha da az olmaktadır.

 • Kırmızı
 • Siyah
 • Sarı
 • Beyaz
 • Gri

Renklerinde olarak 5 farklı renk çeşidi mevcuttur. Dekoratif şeklinde kullanılabilen bu taşlarla istenilen şekilde desenler yapılarak farklı görüntülerde elde edilebiliyor. Bu özellik okul bahçelerinde, şehir meydanlarında, turistik alanlarda ve gezi yollarında kullanımı yaygındır.

Arnavut Kaldırımı Taşı Fiyatları

Arnavut kaldırım taşı metrekare cinsinden hesaplanır. Yapılması istenen alanların ölçülerine uygun olacak şekilde hesaplandıktan sonra fiyat bilgisi sunulur. Diğer doğal taşlara göre fiyatları daha çok uygundur. Farklı kullanım yerleri ve çeşitleri bulunur. Kaldırımlardan ziyade özel mülklerde ve bahçelerde dekoratif olarak da kullanılır. Süs amaçlı olarak yapılmış olan yapıların etrafında da kullanıma gayet uygundur.

Arnavut kaldırım taşları:

 • 4×6
 • 6×8
 • 8×10
 • 20×20
 • 15×10

 

Olarak ölçü değerlerine sahip olarak Arnavut kaldırım taşı fiyatları bu ölçülere göre değişir.