Andezit taşı nam-ı diğer Ankara taşı Selçuklulardan Anadolu medeniyetlerine, Cumhuriyet dönemlerinden günümüze kadar pek çok alanda kullanılan önemli bir taştır. Neden mi Ankara taşı? Çünkü ülkemizde genellikle Ankara ili ve çevresinde oldukça yaygın olarak bulunmaktadır. Özellikle yapı ve dekorasyonların olmazsa olmazı halindedir. Andezit taşı “Ankara’nın taşına bak, Gözlerimin yaşına bak” diye türkülerde bile adından söz ettirmiştir.

Andezit Taşının Özellikleri

Andezit taşı görünüş itibariyle gri, pembe, mor, siyah renklerde olabilir. Taşların renkleri taşın yaşına göre farklılık göstermektedir. Yaz aylarında serin ve kış aylarında da soğuğu geçirmeyen uygun bir yapıdadır. Dekoratif görüntü sağlayan ve kaymayı önleyen ve sürtünmelere karşı dayanıklı bir taştır. Rengi her zaman ilk günkü canlılığını korur. Bu sebepten tahriş olabilen veya eskiyen bir yapısı yoktur. Sık sık kaplama malzemesi olarak ta büyük binalarda kullanılabilmektedir.

Andezit Taşının Başlıca Kullanım Alanları

Andezit taşları kaydırmaz özelliklerinden dolayı ülkemizde daha çok kaldırım taşlarının yapımında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra merdiven basamakları, yayaların kullandığı yollar ve çocuk parkları bu taşın en çok karşımıza çıktığı alanlardır. Özellikle Ankara’da bulunan tarihi yapılarda da andezit taşı ile karşılaşmak oldukça mümkündür.

Şehrin çeşitli bölgelerinde bulunmasının yanı sıra süsleme taşı olarak ta kullanım alanı bulunmaktadır. Dekoratif alanda da tercih edilme yönünde giderek yaygınlaşmış bir taştır. Andezit taşının kullanıldığı tarihi yapılarımızdan Ankara Kalesi, Anıtkabir, TBMM Binası, Ankara Garı ve Ankara Roma Hamamı andezit taşı özelliğinde yapılan başlıca eserlerdir.

Andezit Taşının Faydaları

Sağladığı fayda göz önüne alındığında maliyeti doğal taşlara nazaran oldukça hesaplı sayılabilir. Eskimeyen yapısı, cila istememesi, kaymaz yapıda olması, mevsimine göre serin ve sıcak tutabilme özellikleri bu taşın en cezbedici faydalarındandır. Ekonomik katkıları da göz ardı edilmemelidir. Diğer taşlar ile karşılaştırıldığında dayanıklılığı ve kullanım süresi daha uzundur.Andezit taşının gelişimine bakıldığından adından dönemler boyu daha çok söz edileceğe benziyor.

 

Andezit Taşı Kullanım Fiyatları

Geçtiğimiz yüzyılın en çok kullanılan dekoratif taşlarından olan bu taş herkesin dikkatini çekmektedir. Anadolu’dan beri günümüze kadar büyük ilgiye sahip olan bu taş birçok alanda kullanılmaktadır. Her geçen gün popülerliği artan andezit taşı birçok eserimizde dahi kullanılmıştır ve halen kullanılmaya devam etmektedir.

Ülkemizde en çok kullanılan mermerden sonra başı çeken andezit taşı her geçen gün değerlenmektedir. Bu taşlarla ilgili en çok sorulan sorulardan birisi olan andezit taşı kullanım fiyatları sorusuna cevap verecek olursak bu taşın kurumsal satış noktaları ile konuşmak gerekecektir. Andezit taşı ülkemizde en çok iç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır.

Halk arasında “Ankara taşı” olarak da bilinen bu taş Ankara ve çevresinde bolca bulunmaktadır Ve buradan ülkemizdeki şehirlere gönderilmektedir.

Andezit Taşı Nedir?

Andezit taş volkanik bir taş türüdür. Volkanik hareketlerin sonucunda kor bir kayaç taşıdır bunun yanında üretildiği bölgeye göre de değişiklik göstermektedir.

Bunlardan bazıları renk değişiklikleridir, peki hangi renklerde üretilebilir?

  • Mor
  • Pembe
  • Eflatun
  • Siyah
  • Gri

 

Tonlarında üretilmektedir. Bu farklılaşma insanların ilgisini oldukça çok çekmektedir.

Andezit Taşının Kullanıldığı Yerler

Birçok alanda kullanılabilen andezit taşı en çok dekoratif sektöründe kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları: Ev dış cephesinde, Bahçe düzenlemesinde, Alt yapı desteklemesinde, kaldırımlarda, bordür uygulamalarında kullanılmaktadır.

Andezit Taşının Özellikleri

Bu taşın bu kadar tercih edilme sebebi sadece görünüşü değildir. Birçok özelliği olan bu taş en büyük tercih sebebi ise şüphesiz sağlamlığıdır. Sağlamlığının yanında andezit taşı eğer sürtünmeye maruz kalırsa aşınma direnci de çok yüksek bir yapıdır. Bu sayede hem dayanıklı hem de dekoratif olması nedeniyle önümüzdeki yıllarda dahi kullanılacağa benziyor.

Neden Andezit Taşını Seçmeliyiz?

Andezit taşını seçmemizin nedenlerinden birisi kaydırmaz özelliği olmasıdır, bu sayede bol yağış alan bölgelerde dahi kolaylıkla kullanılmaktadır. Peki, andezit taşı kullanım fiyatları ülkemizde ne durumdadır diye soracak olursanız. Taşın boyutu ve cinsine göre mali değeri değişen bu taş doluluk oranına göre farklılık göstermektedir. 2×30’luk bir taş yaklaşık 30 TL fiyat başlangıcı ile alıcıya sunulmaktadır. Anadolu medeniyetinin vazgeçilmezi olan bu taş yurt dışına dahi gönderilmektedir.

Andezit Taşının Şekillendirilmesi

Dekoratif olarak büyük bir ilgiye sahip olan bu taş, işlem gördükten sonra daha da fazla ilgi görmektedir. Kesim işleminin elektrikli taş testeresi ile veya el ile yapılabilmektedir. Günümüzde andezit taş dekoratif olarak çok farklı yorumlandırılabilmektedir hatta dış cephe şekillendirilmesinde dahi bu işlem görmüş taşlar tercih edilmektedir.