Yaşadığımız bölgelerde sık olarak kullanılan ve üstünde daima yürünen sıradan bir taşmış gibi duruyor. Bazalt taşı aslında kolay olmayan bir süreç içerisinden geçerek bizlere sunuluyor. Parklarda, yollarda, kaldırımlarda ve bahçelerde her an karşılaşacağınız bazalt taşı nedir? Ne işe yarar birlikte görelim.

Bazalt Taşı Oluşumu

Dünya üzerinde ki volkanik hareketler çevre dengesi açısından oldukça önemlidir. Magma içerisinde koparak atılan lavlar sadece patlamalarda ortaya çıkan korlar değillerdir. Bazı lavlar her zaman yerküre dışına çıkmazlar. Pek çok lav yer altında birikerek bir kütle oluşturur ve bazıları da yer altında bulunan küçük çatlaklardan sızarak ortamda soğur, büzüşür ve katılaşır. Bazalt taşı da volkanik patlamadan çatlaklardan sızarak katılaşan özel bir taştır. İnşaat ve yapı sektörlerinde vazgeçilmeyen bir taş olarak bilinir. Öyleyse özellik açısından bazalt taşı nedir? Ne işe yarar özelliği vardır?

Bazalt Taşının Önemli Özellikleri

En büyük özelliği homojen bir taş olması nedeniyle çok düzgün bir hat olanağı sağlamasıdır. Problemsiz yüzeyler yapılabildiği için kaldırım ve yollarda tercih edilen önemli taşlar arasında yer alıyor. Her şekilde doğanın koşullarına karşı dayanıklı, ince taneli, yoğun yapılı ve ağırlıklara karşı oldukça dayanıklı bir taştır. Bazalt taşı, aşınması oldukça güçtür. Yüksek basınçlara dayanıklı olduğundan ince işçilik içinde oldukça uygun bir yapıya sahiptir.

Kullanım Alanları Neler?

Kullanım alanları olarak kaldırımlar, yollar, bahçe duvarları, dekoratif uygulamalar, kaplamalar, köprüler, demir yolları, yapı malzemeleri ve mıcır üretimidir. Ayrıca bazalt taşı çakıl ve kum karışımı ile beton bileşimlerinde de kullanılmaktadır. Yoğun mineral karakteriyle nedeniyle seramik üretimlerinde ve cam sanayisinde de oldukça etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Isı depolama sistemlerinde ve yangın güvenlik sistemlerinde boru, levha ve dökme olarak da kullanan bir yapı malzemesidir. Son olarak heykeltıraşlar da bu doğal taşı sanatlarında kullanarak hediyelik eşyalar ve heykeller yapmaktadırlar.

Bazalt Taşı Çeşitleri Neler?

Doğanın ürettiği en önemli taşlardan birisi olan bazalt taşının çeşitleri şunlardır:

  • Bazalt plak taşı: Bu taş genelde parklar da ve yollarda kullanılmaktadır.
  • Bazalt küp taşı: Genel olarak bahçe ve peyzaj uygulamalarında kullanılıyor.
  • Bazalt bordür taşı: Mekâna göre değişen kesim işlemlerinde tercih ediliyor.
  • Bazalt patlatma taşı: Tarihi dekor havası olan bu taş iç mekânlarda sıklıkla kullanılıyor.
  • Bazalt oluk taşı: Yağmur ve şebeke sularının taşınması adına sıkça tercih ediliyor.

 

Doğanın ürettiği bu özel taş tüm özellikleriyle bu tarz uygulamalar da kullanılmaktadır.