Hayatımızın birçok alanında kullandığımız mermer bize hem şık bir görüntü hem dayanıklı bir yapı sunuyor. Özellikle doğal mermerler daha iyi özelliklere sahip oluyorlar.

Mermer Nedir?

Mermer, metamorfik hareketlerin belirli bir süre içinde oluşturduğu kireçtaşının ısı ve basınca maruz kalması durumuyla oluşur. Çoğunlukla mineral kalsitten (CaCO 3 ) ile oluşmakta ve sıklıkla kil mineralleri, mikalar, kuvars, demir oksitler ve bunların yanında grafit gibi diğer mineralleri de içinde bulundurur.

Mermer Renkleri

Renkleri çoğunlukla beyaz ve grimsidir. Ancak yabancı maddeler sebebiyle sarı, pembe, kırmızı, mavimsi, esmer ve siyah gibi birçok farklı renklerde de olabilirler. Mikroskop altında iyice incelendiğinde, birbirine çok sıkı kenetlenmiş Kalsit Kristallerinden meydana geldiği görülür.

Mermer Kullanım Alanları

Kullanım alanları bakımından bina yalıtımlarında, Islak olan mekânlar diye tabir ettiğimiz bina kısımlarında kullanılırlar.

  • Oluşturulan diş mekân peyzajlarında.
  • Otel ya da alışveriş merkezi gibi yapıların sahip oldukları dekorasyonlarında.
  • Binaların ortak olarak kullanılan alanlarında

Doğal taşlardan elde edilen ürünler tarih süresince insanlar tarafından işlenmiş bir şekilde kullanılmıştır.

Daha önceleri estetik olan yapısı ve sahip olduğu dayanıklılığı nedeniyle sanatsal konularda yer alan mermerin bu zamanlarda temel kullanım alanları, inşaat sektörü, ev içi dekorasyonları, heykelcilik, süs eşyalarının yapımı ve mezarcılık gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Bloktan yapılan plakalar ve diğer birçok farklı boyutlu ürünler, binaların iç ve dış kısımlarında, tabanda yer alan döşemede, merdivenlerde , şömine, mutfaklarda taşıyıcı olan sütunlarda kullanılır. Doğal olan taşlar yapılan süsleme ve estetik kullanımlarına ek bir şekilde dayanıklılıkları, atmosferik koşullar ve çevre kirliliği sebebiyle granit gibi sert taşlar özellikle yeraltı treni, hava limanları, otobüs durakları ve gökdelen gibi merkezlerinin oluşturulmasında kullanılmaktadır.

Mermer Fiyatları

Mermer fiyatları yerine kullanılabilecek malzemelere göre daha pahalı bir durumdadır. Ancak mermer kullanılan yerlerde bulunan şıklık ve dayanıklılığı diğer ürünler sağlayamazlar. Mermerler arsında ise doğal mermer fiyatları daha pahalı bir durumdadır. Bu türler sahip oldukları görünüş sayesinde bulundukları ortama daha doğal bir görünüm sağlarlar. Bunlara ek olarak mermerler kullanılacakları alanlara göre türlere ayrılmış bir haldedirler ve buna uygun olarak fiyat alırlar.