Granit nedir , çıplak gözle görülebilecek kadar büyük taneli açık renkli magmatik bir kayadır . Dünya yüzeyinin altındaki magmanın yavaş kristalleşmesinden oluşur. Granit esas olarak az miktarda mika, amfibol ve diğer minerallerle kuvars ve feldispattan oluşur . Bu mineral bileşimi genellikle granite kaya boyunca görünür koyu mineral taneleri olan kırmızı, pembe, gri veya beyaz bir renk verir .

Yosemite Vadisi’nde Granit
Yosemite Vadisi’ndeki Granit: Vadinin duvarlarını oluşturan dik granit kayalıklarını gösteren Yosemite Vadisi.

Tanınmış Magmatik Kaya

Granit en iyi bilinen magmatik kayadır. Birçok insan graniti tanır çünkü Dünya’nın yüzeyinde bulunan en yaygın magmatik kayadır ve granit günlük hayatta karşılaştığımız birçok nesneyi yapmak için kullanılır. Bunlar tezgah üstü, yer karosu, kaldırım taşı, bordür, merdiven basamakları, bina kaplama ve mezarlık anıtlarını içerir. Çevremizde granit kullanılır – özellikle bir şehirde yaşıyorsanız.

Granit Taşı Nedir
Granit Taşı Nedir

Granit: Yukarıdaki örnek tipik bir granittir. Yaklaşık iki inç çapında. Tane boyutu, ana minerallerin tanınmasına izin verecek kadar kaba. Pembe taneler ortoklaz feldispattır ve berrak ila dumanlı taneler kuvars veya muskovittir. Siyah taneler biyotit olabilir. Granitte çok sayıda başka mineral bulunabilir.

Granitin Çoklu Tanımları

“Granit” kelimesi, farklı insanlar tarafından çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Giriş derslerinde basit bir tanım kullanılır; petrologlar (kayaçların araştırılmasında uzmanlaşmış jeologlar) tarafından daha kesin bir tanım kullanılır; ve tezgah, fayans ve bina kaplama gibi boyut taşı satan insanlar tarafından kullanıldığında granit tanımı çılgınca genişliyor.

Granitin bu çoklu tanımları iletişim sorunlarına yol açabilir. Ancak, sözcüğü kimin kullandığını ve kiminle iletişim kurduğunu biliyorsanız, sözcüğü uygun bağlamda yorumlayabilirsiniz. “Granit” kelimesinin üç yaygın kullanımı aşağıda açıklanmaktadır.

A) Giriş Dersi Tanımı

Granit, esas olarak az miktarda mika ve amfibol mineralleri olan feldispatlar ve kuvarsdan oluşan iri taneli, açık renkli bir magmatik kayadır. Bu basit tanım öğrencilerin görsel bir incelemeye dayalı olarak kayayı kolayca tanımlamalarını sağlar.

B) Granit Tanımı

Granit Tanımı, kuvarsın felsik bileşenlerin yüzde 10 ila 50’sini oluşturduğu ve alkali feldispatın toplam feldispat içeriğinin yüzde 65 ila 90’ını oluşturduğu bir plütonik kayadır. Bu tanımın uygulanması, yetkin bir jeologun mineral tanımlama ve miktar belirleme yeteneklerini gerektirir.

Giriş yolu tanımını kullanarak “granit” olarak tanımlanan birçok kayaya petrolog tarafından “granit” adı verilmeyecektir – bunun yerine alkali granitler, granodiyoritler, pegmatitler veya aplitler olabilir. Bir petrolog granitler yerine bu “granitoid kayaçları” diyebilir. Mineral bileşime dayanan başka granit tanımları da vardır.

Ekteki çizelge granit bileşimlerinin aralığını göstermektedir. Grafikte ortoklaz feldspat , kuvars , plajiyoklaz feldspat , mika ve amfibollerin her birinin bir dizi bolluğu olabileceğini görebilirsiniz.

C) Ticari Tanım

“Granit” kelimesi, yapısal ve dekoratif kullanım için kesme taş satan ve satın alan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bu “granitler” tezgahlar, yer karoları, bordür, bina kaplama, anıtlar ve diğer birçok ürün yapmak için kullanılır.

Ticari taş endüstrisinde “granit”, mermerden daha sert görünen taneli bir kayadır . Bu tanım altında gabro , bazalt , pegmatit , şist , gnays , siyenit, monzonit, anorthozit, granodiyorit, diyabaz, diyorit ve diğer birçok kayaya “granit” adı verilecektir.

Granit Kullanımı

Granit, çoğunlukla “boyut taşı” (belirli uzunluk, genişlik ve kalınlıktaki bloklar veya levhalar halinde kesilmiş doğal bir kaya malzemesi) olarak taşocağıdır. Granit, aşınmaya dayanacak kadar sert, önemli ağırlık taşıyacak kadar güçlü, hava koşullarına dayanacak kadar inert ve parlak bir cila kabul ediyor. Bu özellikler onu çok istenen ve kullanışlı bir boyut taşı haline getirir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen granit boyutlu taşların çoğu beş eyalette yüksek kaliteli yataklardan geliyor: Massachusetts, Georgia, New Hampshire, Güney Dakota ve Idaho.

Granit, iç ve dış mekan uygulamalarında binlerce yıldır kullanılmaktadır. Kaba kesim ve cilalı granit binalarda, köprülerde, kaldırımlarda, anıtlarda ve diğer birçok dış projede kullanılır. Tezgahlarda, fayans zeminlerde, merdiven basamaklarında ve diğer birçok pratik ve dekoratif özellikte kapalı, cilalı granit plakalar ve fayanslar kullanılır.

Yüksek fiyat genellikle bir inşaat malzemesinin popülaritesini azaltır ve granit çoğu projede insan yapımı malzemelerden önemli ölçüde daha pahalıdır. Bununla birlikte, granit sıklıkla seçilmektedir, çünkü zerafet, dayanıklılık ve kalıcı kalite izlenimleri üretmek için projelerde kullanılan prestij bir malzemedir.

Granit ayrıca kırma taş veya agrega olarak da kullanılır . Bu formda, şantiyelerde temel malzeme olarak, yol yapımında, demiryolu balastında, temellerde ve ezilmiş bir taşın dolgu olarak faydalı olduğu her yerde bir agrega olarak kullanılır.

Kıta Kabuğunda Granit

Çoğu giriş jeolojisi ders kitabı, granitin kıtasal kabuktaki en bol kaya olduğunu bildirmektedir. Yüzeyde, granit, “batholiths” olarak bilinen geniş alanlarda ve “kalkanlar” olarak bilinen kıtaların çekirdek alanlarında birçok dağ silsilesinin çekirdeğine maruz kalmaktadır.

Granit içindeki büyük mineral kristalleri, erimiş kaya malzemesinden yavaşça soğuduğunun kanıtıdır. Bu yavaş soğutmanın Dünya yüzeyinin altında gerçekleşmesi gerekiyordu ve uzun bir süre geçmesi gerekiyordu. Eğer bugün yüzeye maruz kalırlarsa, olabilecek tek yol, granit kayalarının yukarı kaldırılması ve üstteki tortul kayaların aşınmasıdır.

Dünya yüzeyinin tortul kayalarla kaplı olduğu alanlarda, genellikle tortul örtünün altında granitler, metamorfize granitler veya yakından ilişkili kayaçlar bulunur. Bu derin granitler “bodrum kayalar” olarak bilinir.