Parke taşları yol kenarlarında kaldırım amaçlı kullanılan taşlardır. Bunlara örnek olarak bazalt parke taşları verilebilir. Kaldırımlar, cadde, sokak ve park gibi alanların bulunduğu her yerde mutlaka bulunması gereken vazgeçilmez unsurlardandır. Bu yüzden kaldırım, yol ve kaldırım taşlarının kalitesinin yanı sıra, türü de bir hayli önemlidir. Uzun süre dayanıklı olan sağlam taşların seçilmesi doğru bir tercihtir.

Çünkü birinci kalite olmayan parke taşları ilerleyen zamanlarda kırılarak dağılabilir. Bu da estetik açıdan hiçte hoş olmayan görüntülere sebep olur. Eğer hastane, çocuk parkı veya mahallenizde kaliteli taşların olmasını istiyorsanız, sizleri uzun vadede idare edecek bazalt taşları tercih etmeniz de yarar vardır. Genel olarak bazalt parke taşı fiyatları ise bu taşların miktarına, ölçüsüne ve kalitesine göre değişiklik gösteriyor.

Bazalt Taşının Yararları Nelerdir?

Bazalt taşı, binlerce yılı aşkın volkanik olayların sonucunda meydana gelen bir kaya türüdür. Damar, akıntı ve kütleler halindedir. Bazalt taşının yapısında manyetit bulunuyor. Bu yüzden sert bir taş yapısı vardır ve oldukça dayanıklıdır. İçeriğinde serbest silis olmamasından dolayı sağlıklı ve alternatifli taş yapısı sayesinde doğal haliyle olduğu gibi kullanılabiliyor.

Bazalt Taşı Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Bazalt taşları en fazla köprü yapımında, inşaat taşı, mıcır yapımı ve parke taşı olarak değerlendiriliyor. Bunun dışında demiryolu için asfalt agregası ve balast malzemesi olarak ta kullanılıyor.

Bazalt Taşı Nerelerde Üretiliyor?

Bazalt dünya üzerinde oldukça fazla miktarda bulunan bir taş türüdür. Almanya, İrlanda, Kuzey İngiltere Hindistan ve Amerika’da geniş bir araziyi kaplayan yerlerde bol miktarda bazalt bulunuyor. escort bodrum Türkiye’de Urfa, Diyarbakır ve Karacalıdağ volkanında bulunuyor. Bu volkandan çıkan piramit bazalt lavları 280 km çapındadır. Tüm bu olumlu etkenler değerlendirildiğinde bazalt parke taşı fiyatları konusunda belirli bir bütçenin ayrılmasının gerekli olduğu görünüyor.

Granit Küp Taşı ve Kullandığı Alanlar

Granit küp taşı da tıpkı bazalt taşı gibi son derece kaliteli yapısıyla biliniyor. Ancak bazalt taştan farklı özellikleri bulunuyor.

İşte granit küp taşlarının kullanım alanları;

  • Belediyelerde
  • Kamu kurum ve kuruluşlarında
  • Sehpa ve masalarda
  • Kolon kaplamada
  • Heykel ve anıt yapımlarında
  • Kaldırım ve bahçe taşlarında
  • Havuz ve dış cephe kaplamada kullanılır.

 

Granit taşlar yapısı gereği uzun yıllar bozulmayan dokusu sayesinde, doğal kırma granit olarak peyzaj işlerinde, bıçak kesimi ve sulu kesimi olarak sert peyzaj uygulamalarında kullanılıyor. Bu yüzden tüm resmi kurum ve kuruluşların vazgeçilmez unsurları arasında yer alıyor.

Sizlerde her türlü doğa koşullarına dayanıklı ve estetik granit taş döşemeciliği konusunda doğru bir tercih yaparak, çevrenizin daha kaliteli ve daha çekici görünmesini sağlayabilirsiniz.