Bahçeli evler her yerde görülen yapılar değildir. Özellikle günümüzde, beton binaların da fazlaca yaygınlaştırıldığı bu dönemde, bazen maliyeti bazen de bakımının zahmeti açısından pek tercih edilmez. Ancak işin gerçeği, bakım yapılmış ve süslenmiş bir bahçe kadar huzur veren başka bir şey daha yoktur. Rengarenk çiçekler, iklim özelliklerine dikilmiş çeşitli ağaçlar, salıncak ya da hamak gibi dekoratif detaylar ve elbete toprak zemin arasında yol motifi ile dizilmiş özel taşlar… Bu taşlar için pek çok malzeme, pek çok çeşit tercih edilebilir. Bu tercihlerden biri de bazalt taşıdır.

Bazalt Taşı Nedir?

Bazalt taşı magmatik bir taş türüdür. Yarı kristalleşmiş bir yapısı olmasının yanı sıra, camsı, homojen sert ve bazik özellikleri vardır. Çoğunlukla siyah renkte görülür. Sık dokulu, ağır ve sağlam bir taş çeşididir. Hava koşullarına dayanıklıdır ve cila uygulaması yapıldığında parlak bir görüntü alır. Bazalt taşları estetik görüntüsü ve ağır yapısıyla pek çok yerde dekoratif olarak kullanılırlar.

Bazalt Taşı Nasıl Oluşur?

Bazalt taşlar, erimiş lavların yer kabuğunun çatlaklarından dışarı çıkarak, yavaşça soğuması ile oluşarak meydana gelen volkanik birer kayaç türüdür. Bazalt taşların renkleri genelde oluşumlarının kaynakları dolayısıyla kurşuni ya da siyahtır. Hacim bakımından kıyaslandığında ise diğer volkanik kayaçlara oranlara daha ağır ve yoğunluk bakımından katı olduğu söylenebilir.

Bazalt Taşı Nerelerde Kullanılır?

Bazalt taşı pek çok yerde kullanılır. Bunlardan bazıları taşıt ve yaya yolu kaplaması bordür ve duvar kaplaması ya da plastik obje üretimi olarak kullanılabilir. Bazalt taşları tek başına kullanılmasının yanı sıra, granit taşları ile de kombine edilip yaya ve araç yolu döşemelerinde de kullanılabilir.

Ayrıca, farklı boyut ve ölçülerde bulunan mimari yapıların üretiminin her safhasında, zemin ve cephe kaplamalarında şehir içinde bulunan yol, kaldırım, tretuar ve bahçe düzenlemelerinde de kullanılır. Peki, bazalt taşı bahçelerde nasıl kullanılır, dekorasyonda nasıl bir katkısı vardır?

Bahçelerde Bazalt Taşı Nasıl Kullanılır?

Bahçe duvarlarında eskiden genel olarak çit kullanılırdı ancak günümüzde, hem güvenlik hem dekor için sağlam ve doğal farklı bir alternatif de bazalt taşlardır. Alternatif seçenek bazalt taşları bahçelerde nasıl kullanılır? Sorusunun cevabına gelince; bu taşlar bahçe duvar dekorasyonunda ve zemindeki toprak arasında yol yapılması için sıkça kullanılır. Gerek görsel farklılık gerek dayanıklılık ve sağlamlık için, gerekse de yine doğal olan başka bir malzeme tercih edenler için iyi bir alternatiftir.

Bazalt Taşın Diğer Özellikleri Nelerdir?

Bazalt taşının bir başka önemli özelliği de ısı depolama özelliğidir. Bu özelliği ile ev ısıtmanın da en pratik yöntemi olarak görüldüğü için yalıtımda fazlaca tercih edilir. Isı depolama yönteminin en ekonomik ve verimi yüksek yöntemi olan bazalt taş kullanımı, bu yüzden yalıtım işleminin en önemli malzemelerinden biridir.

Bazalt Taşlar Nerede Üretilir?

Bazalt taşlar, kullanım alanlarının çeşitliliği sebebiyle, farklı ebatlarda üretilir. Bu yüzden üretim bölgeleri de değişkenlik gösterir. En çok üretim yapan iller arasında İzmir, Ankara, Kayseri, Antep, Kars gibi yerler sayılabilir.

Üretimi yapılan en çok çeşit arasında ise bazalt küp taşı, bazalt plak taşı, bazalt oluk taşı ve bazalt bordür taşı yer alır. Bu taşlar en çok üretilen çeşitlerdir çünkü aynı zamanda en çok kullanılan taşlar arasındadır. Kullanım alanlarına ve işlevlerine göre de değişkenlik gösteren bu taşlar, gelen talep üzerine işlenmek ve kullanılmak amacıyla farklı bölgelere sevk edilebilir.