Ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde birçok taş çeşidi bulunmaktadır. Ancak bu taşlar gündelik hayatta ve devletlerin her zaman tercih listesinde değişiklik göstermektedir. İşte bu listede her zaman zirvede olan ve birçok ülke tarafından tercih edilen bir taş bulunmaktadır. Bu taşın adı bazalt bordur taşıdır. Bazalt bordür taşı özellikleri ve kullanım alanları oldukça geniştir. Çoğu firma, fabrika ve devlet bu taş ile yapıtlar yapmaktadır. Bazal bordür taşı ucuz maliyeti ve dayanıklılığı ile dikkat çekmektedir. Gündelik hayatta yolda, kaldırımlarda ya da birçok yerde bazalt bordür taşı görmek mümkündür.

Bazalt Bordür Taşı Kullanım Alanları

Bazalt bordür taşları genellikle; kaldırım, refüj, su kanalları ve inşaat çevreleri gibi alanlarda kullanılır. Bazalt bordür taşları kullanılacak alanın uzunluğuna ve enine göre farklı boyutlarda hazırlanmaktadır. Ancak ana kullanım amacı olarak yol kenarlarında yağan yağmura yön vermek, kaldırım taşı kenara için kullanmak amacıyla üretilir. Bu taşlar inşaat çevrelerinde ise bölgenin belirlenmesi ve temele yağmur gelmesini önlemek amacıyla kullanılır. Su kanallarında ise yağan yağmurun ya da akan suyun toplanması gereken alana gitmesi için yapılan yolda kullanılır. Burada amaç suyun basıncına dayanıklı ve kolay şekil verilebilecek bir taşın tercih edilmesidir.

Bazalt Bordür Taşı Yapısı Ve Özellikleri

Belki de birçok devlet ve firma tarafından kullanılan bazalt bordür taşının en büyük özelliği maliyetinin ucuz olmasıdır. Diğer taşlara göre birim maliyeti iki ya da üç kat kadar daha ucuzdur. Ancak bu ucuzluk taşın sağlam olmadığı ya da işlevsiz olduğu anlamına gelmez. Bazalt bordür taşı yapısı itibari ile çok dayanıklıdır. Özel üretim sürecinden geçer ve fabrikalarda uzun uğraşlar sonucu üretilir.

Genellikle bazalt bordür taşı; sert, ince taneli siya renkli ve magmatik kayaç sınıfında bulunan bir kayaçtır. Taş aleminin gabro familyasının volkanik bir türüdür. Kolay şekil alan, yaya ve su kanalları gibi alanlarda kolayca kullanılabilecek bir yapıya sahiptir. Bu tür alanlarda bazalt bordür ile birlikte; bazalt plak, bazalt oluk gibi taşlar da üretilir ve kullanılır. Ancak en popüler ve yaygın olanı bazalt bordür taşıdır.

Bazalt Bordür Taşı Üretimi Ve Kullanımı

Bazalt bordür taşı genellikle su, yaya ve bazı kanallarda kullanılır demiştik. Ancak bu işi farklı boyuta taşıyan ve estetik algısına yeni bir anlam kazandıran firmalar da bulunmaktadır. Günümüz yapılarında da artık bazalt bordür taşı kullanılmaktadır. Kullanıldıkları projelerde harika bir görüntüye sahip olması ve kolayca şekil verilmesi insanların da dikkatini çekmiştir. Bazalt bordür taşı başta; Ankara, Kayseri, Gaziantep, Kars, Diyarbakır ve İzmir illerinde üretilmektedir. Bu illerde kurulan fabrikalar sayesinde birçok ülkeye de ihracatı yapılmaktadır. Bu ihracat ile birlikte bazalt bordür taşı ülke ekonomisine de büyük kar bırakmaktadır. Ancak bu fabrikaların kurulmasındaki temel amaç ise Türkiye Cumhuriyeti’nin ihtiyaçlarını gidermektir. Her fabrika aylık olarak üretim yapmakta ve bu fabrikalarda binlerce kişiye istihdam sağlanmaktadır.

Bazalt Bordür Taşı Ve Sağlık

Bazalt bordür taşının sağlık açısından hiçbir sakıncası bulunmamaktadır. Bu yüzden de yeni yapıtlarda tercih edilmeye başlanmıştır. Yapısı itibari ile asla koku yapmamaktadır ve insan sağlığına zararı bulunmamaktadır. Çünkü bazı taşlar yoğun kokuya sahiptir ve ev sahipleri bazen bu durumdan şikayetçidir. İşte hem sağlık açısından, hem kolay şekil verilmesinden ve hem de ucuz olmasından dolayı bazalt bordür taşı çok kıymetlidir. Kolay temizliği ve boyayı üzerinde tutabildiği için birçok alanda da tercih edilmeye başlanmıştır.