Bazalt taş, gabro taş ailesine ait önemli bir taş türüdür. Volkanik bir kayaçtır ve yanardağların püskürtmeleri ile oluşmaktadır. Diğer kayaç türlerine göre daha sert bir yapıya sahiptir. Dayanıklı yapısından dolayı daha çok yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. En çok karşılaşılan yerler ise kaldırım ve köprü inşaatları ilk sıralarda yer almaktadır. Doğada kolay ve bol bulunan bir taş türüdür. İnşaat yapı taşı olarak kullanıldığı için amacına uygun kullanılabilmesi için çeşitli temizlik işlemlerinden geçirilmektedir. Bazalt taşın temizliği nasıl yapılmalıdır? Yapılacak işlemlerin bilinmesi ve doğru uygulanması, taşların uzun ömürlü olarak kullanılmasını sağlayacaktır.

Temizleme ve Koruma

Bazalt taşın kullanım alanlarına göre üzerinde yapılacak olan işlemler farklılık gösterebilmektedir. Bazalt taşın temizlenmesi ve korunması için parlatma, silim, efekt uygulamaları yapılmaktadır. Doğal taşların düzenli bakım ve temizliğinin yapılması kullanım avantajı sağlayacaktır. Temizleme ve koruma ile şu özellikler kazandırılır.

  • Bazalt taşın ömrünü uzatır,
  • Doğal görünümünü korur,
  • Dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar,
  • Yapılan temizlik yüzeyde su itici özelliğini ortaya çıkartır,
  • Temizlenen taşlar su itici özelliğinden dolayı kullanıldığı yerden çıkması önlenmiş olur.

Yapılacak olan temizleme ve koruma işlemleri, kullanım yerine göre yapıldığında hedeflenen amaca ulaşılmayı sağlamaktadır.

Doğal Taş Temizliği

Doğal taş türü olan bazalt taş temizliği için çeşitli kimyasal işlemler yapılmaktadır. Yapılacak olan temizleme işlemleri sonucunda, taşlarda ıslak görünüm, mat görünüm, yarı parlak efekti ve kaydırmazlık özelliğin kazandırılır. Bu işlemler için kullanılan kimyasallar, taşın doğal özelliğinde bir değişiklik ve bozulma oluşturmamaktadır. Bazalt taşın temizlenmesinde kumlama yöntemi de kullanılabilmektedir.

Kumlama yapılamayacak yerlerde kimyasal temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Bazalt taşlar doğal olarak bırakıldığında zamanla dış etkenlerden etkilenecektir. Yapılacak olan temizleme ve koruma önlemleri ile dış etkenlere karşı daha dayanıklı hale gelmesi sağlanmaktadır.

Islak Görünüm

Bazalt taşı, doğal yapısı özelliği ile daha çok mat bir görünüme sahiptir. Yapılacak olan temizleme işlemleri ile parlaklığı artırılabilmekte ve ıslak görünüm kazandırılabilmektedir. Yapılan koruma ve temizleme işlemleri sağlanan parlak görümü kullanım alanını genişletmektedir. Islak ve parlak görümün, doğal etkenlere karşı daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır.

Doğal taşlar kullanıldıkları yerlerde çoğu zaman iyi görünmesi için ıslatılmaktadır. Yapılan ıslatılma taşlarda kayganlık oluşturmaktadır. Bu kayganlık bazen risk oluşturabilecektir. Ancak yapılacak özel temizleme çalışmaları ile bazalt taşına ıslak görünüm verildiğinde her zaman daha estetik görünmesi sağlayacak ve aynı zamanda kaydırmazlık özelliği verilmiş olacaktır.

Yüzey Koruma

Bazalt taşın yüzeyinin temizliği ve korunabilmesi için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Yapılacak olan temizlikler, taş yüzeyinin korunabilmesi için şeffaf koruyucu kullanılarak, taşa parlaklık ve farklı efektler verilecektir. Doğal taşların karşılaştığı en büyük sorunlar iklim şartlarının oluşturduğu aşınmalardır.

Aşınmalardan en az etkilendiği için birçok alanda bazalt taş tercih edilmektedir. Bazalt taşın kullanım alanı giderek artmaktadır. Yapılacak olan yüzey temizleme ve koruma işlemleri ile kullanıldıkları her yerde daha uzun ömürlü ve dayanıklı olarak kullanılmasını sağlayacaktır.

Bazalt Taşın Özellikleri

Bazalt taş, yanardağ püskürtmeleri ile oluşan bir kayaçtır. Siyah renklidir ve ağır, yoğun bir yapısı vardır. Mikrolitili yapısı bulunmakta, bazı durumlarda camsı görünüm sağlamaktadır. Kullanım amacı ve alanlarına göre bütün taş ya da kırma olarak kullanılmaktadır. Bazalt taşın ısı depolama özelliği bulunduğu için ev ısıtma sistemlerinde ekonomik yöntem olarak kullanılabilmektedir. Yüksek ısıya dayanıklılık özelliğinden dolayı taş yünü olarak çeşitli izolasyonlarda ve yangın kapısı, kazan dairesi, baca gibi alanlarda tercih edilmektedir.