Bazalt, bir volkanik oluşumdur. Kayaç olarak sınıflandırılır ve oluşumu, çıkarılması, işlenmesi gibi nedenlerle maliyet olarak değişim gösterir. Bu konu hakkında, bazalt taşının satılma fiyatı, bazalt taşının işlenmiş veya işlenmemiş hallerine göre değişen satış fiyatları, bazalt taşının satış fiyatına etki eden faktörler, bazalt taşının satış fiyatını artıran nedenler, bazalt taşının satış fiyatını düşüren nedenler gibi konular merak edilir.

Bazalt Taşının Satış Fiyatı Nedir?

Bu konu ile alakalı olarak, Bazalt taşının satış fiyatı nedir? konusunda araştırma yapılırken bilinmesi gereken unsurlar vardır. Bu unsurlar bazalt taşının fiyatına doğrudan etki eder. Başlıca bu etkenler şu şekilde ifade edilebilir;

  1. Bazalt taşının çıkarılacağı volkanik oluşuma ulaşım kolaylığı
  2. Bazalt taşının çıkarılacak olduğu derinlik (Bu derinlik, bazalt taşının kalitesiyle doğru orantılı olduğu gibi, işçi ücretleri ile de doğrudan alakalı olacaktır.)
  3. Bazalt taşının çıkarılmasında kullanılacak olan iş makinelerinin çeşitliliği ve bu makineler için harcanacak olan enerji
  4. Bazalt taşlarının çıkarılmasında kullanılacak olan vasıflı ve vasıfsız işçi sayısı

Başlıca belirtilen bu unsurlar, bazalt taşının fiyatına doğrudan etki eden unsurlardır. Bunların yanı sıra, işleyen markanın adını duyurmuş olup olmaması, markanın reklam giderlerine, işletmeye, marka için çalışan işçiler için ödediği ücretlerle doğru orantılı olarak değişim gösterir.

Bununla birlikte 50×50 ebatlarında bir bazalt taşının (işlenmiş halde) fiyatı ortalama olarak 60 Türk lirası civarlarındadır. İşlenmemiş halde bulunan (kayaç halindeki bir bazalt taşı) fiyatı ise işlenmiş olana göre oldukça uygundur.

Burada belirli ebatlar göz önünde bulundurularak bir fiyat verilmez. Bunun yerine ton üzerinden fiyatlar belirlenir. Belirtilen etkenlere göre değişiklikler göstermekle birlikte, işlenmemiş halde bulunan bir ton bazalt taşının satış fiyatı ise ortalama olarak 300 ile 2000 Türk lirası arasında değişimler gösterir.

Bazalt Taşının Satış Fiyatına Etki Eden Faktörler

Bazalt taşının satış fiyatına etki eden faktörler, bazalt taşının satış fiyatının belirlenmesinde etkili olan unsurlarla doğru orantılıdır. Bazalt taşının satış fiyatında; bazalt taşının çıkarılmasında kullanılacak olan tüm işçilerin ücretleri, bazalt taşının çıkarılmasında kullanılacak olan tüm makinelerin ücretleri ve bu makineler için gerekli olacak enerjilerin masrafları, bazalt taşının çıkarılacağı derinlik, bazalt taşının tahmini oluşum süresi, bazalt taşının bulunduğu volkanik oluşumun ulaşım kolaylığı gibi faktörler oldukça etkilidir.

Bazalt Taşının Satış Fiyatını Artıran Faktörler Nelerdir?

Bazalt taşının satış fiyatının artmasına neden olan faktörler, bazalt taşına ulaşım zorluğu ile yakından alakalıdır. Volkanik oluşuma ulaşım zorluğu, bazalt taşının derinlerde olması (makine, makinelerde kullanılacak olan enerji ve makineleri çalıştıracak olan işçiler açısından masraflı olacaktır), bazalt taşının işlenmiş olarak satılacak olması, bazalt taşını işleyen firmanın reklam değerleri, bazalt taşının kalitesi gibi faktörler, satış fiyatının artmasına neden olacaktır. Başlıca fiyat artma unsurları bu şekilde olmasına rağmen, farklı durumlarda ortaya çıkan nedenlerle de fiyat artışları görülebilir.

Bazalt Taşının Satış Fiyatını Düşüren Faktörler Nelerdir?

Bazalt taşının satış fiyatını düşüren faktörler birçok unsura göre değişim gösterir. Bununla birlikte bu unsurlar başlıca şu şekilde ifade edilebilir; bazalt taşının çıkarılacak olduğu araziye ulaşım kolaylığı, bazalt taşının yüzeye yakın olması (burada kullanılacak makine ve makine çeşitleri, makinelerde kullanılacak olan enerji, çalıştırılacak işçi bakımından daha az maliyet olacaktır), bazalt taşının kalitesinin biraz daha düşük olması, bazalt taşının işlenmemiş halde olması gibi unsurlar, bazalt taşının elde edilmesinde maliyetin düşük olmasına neden olur. Maliyet düşük olduğu için, bu durum bazalt taşının satış fiyatı nedir? sorusuna yanıt arayanlara konu hakkında bilgi verecektir.