Mermer, projelerde kullanılan öncü malzemeler arasında yer almaktadır. Yüzyıllar boyunca dünyanın hemen her yerinde kullanılmıştır. Osmanlı döneminde de mermerin sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Dekorasyonlarda da sıklıkla görülen bir malzemedir. Popülerliğini yitirmemiş olması, kullanıldığı alana kattığı şıklık ve farklılık ile tercih edilmeye devam etmektedir. Sahip olduğu özelliklerle de insanların beğenisini kazanan bir malzemedir. Mermer ile ilgili doğal mermer taşı kullanım alanları nelerdir? Sorusunun cevabı önem kazanmaktadır. Duvar kaplamalarından eşyalara zeminlerden sütunlara kadar pek çok farklı alanda kullanılabilmektedir.

Merdivenler

Merdivenlerde mermer kullanımının en çok görüldüğü alanlardan biridir. Mermer, şıklığın ve aynı zamanda zenginliğin bir sembolü olarak kabul görmektedir. Ev merdivenlerinde kullanımı tercih edilirken bazı yapılarda da sıklıkla kullanılmaktadır.

Restoran, otel, bina boşlukları, apartmanlar ve iş yerlerinde mermer merdivenler kullanılmaktadır. Mermer merdivenler, görsel anlamda lüksü ve şıklığı temsil ederken kullanım açısından da bazı avantajlar sağlamaktadır. Uzun ömürlü olmakla birlikte temizliği de son derece kolaydır. Aynı zamanda mermer merdivende renk çeşitliliği de mevcuttur. Merdiven tırabzanları da yine mermerden yapılabilir. Böylece, tam bir bütünlük sağlanabilir.

Mutfak Tezgahları

Mermerlerin kullanım alanlarından biri de mutfak tezgahlarıdır. Mutfaklara mermer şıklığı kazandırmanın yanında özellikleriyle de dikkat çekmektedir. Mutfak tezgahlarında mermer kullanımı fiyat olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra; geniş bir renk yelpazesine sahip olduğu için de tercih sebebi olmaktadır.

Mermer mutfak tezgahları, sıcağa karşı son derece dayanıklıdır. Su geçirmez özelliği de mevcuttur. Bu tezgah çeşitleri, her tür mutfak dolabıyla uyum sağlayabilmektedir. Ahşap ya da ankastre mutfaklara uygulanabilmektedir.

Şömine

Mermer, şöminelerde de kendine yer bulmuştur. Şömineler, evlere şıklık katmaktadır. Özellikle mermerin kullanıldığı şömineler çok daha şık ve kaliteli bir görünüm sunmaktadır. Görsellik olarak özellikle tercih edilmektedir. Şömine de kullanılan mermerlerin temizliğinin özen ve özel bir bakım gerektirdiği de unutulmamalıdır.

Zemin

Mermerin en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesi de zeminlerdir. Zemin mekanlara farklı bir hava katar. Aynı zamanda mekanı olduğundan çok daha büyük ve ferah gösterir. Birçok kurumda tercih edilen mermer zeminler evlerde de kullanılmaktadır.