Traverten taşı kalsiyum karbonat (CaCO3) birleşimleri ile oluşur. Bir karbonat kaya türüdür. Sıcak su kaynakları ve mağaralarda sık olarak görülür.

Doğal Traverten Taşı Nasıl Oluşur?

İçerisinde pek çok mineral türü ve kalsiyum bikarbonat içeren, sıcak yeraltı suları buldukları çatlaklardan yer yüzeyine çıktığı zaman su kalsiyum hidrostatik basıncını kaybeder. Suyun çözülmesiyle beraber içindeki CO2 atmosfere salınır ve köpürmeye başlar. Köpürmeyle beraber katı kalsit çöker ve traverten oluşur.

Traverten Taşının Yapısı

Doğal travertenler gözenekli yapıya sahiplerdir. Gözenekli yapıda olmalarını oluşumları sırasında içlerinde hapsolan ve daha sonra dışarı püsküren gazlara borçludurlar. Genel olarak mermere benzetilmeleri bu gözenekli yapılarından dolayı doğru değildir.

Döşeme ve kaplama için sıkça tercih edilmesi ise gözenekli yapısından ve eşsiz görüntüsünden kaynaklanır. Traverten rengi ise koyu kahve ve beyaza yakın bej renkleri arasında değişir. Çoğu traverten üzerinde değişik renklerde damarlar bulunabilir. Travertenin dış kapısı karo olarak adlandırılır ve bu karoların üzerinde renk dalgalanmaları görülebilir.

Traverten Taşı Nelerde Bulunur?

Traverten taşı kaynağı ülkemizde en çok Pamukkale’de bulunmasının yanı sıra daha pek çok ilimizde de bulunuyor.

  • Ağrı-Diyadin,
  • Erzincan-Otlukbeli Gölü,
  • Erzurum-Hölenk,
  • Van-Başkale, Hadim-Aksazak,
  • Hadim-Yerköprü, Sındırgı-Hisaralan,
  • Cihanbeyli-Bolluk Gölü,
  • Bolu-Akkale,
  • Sivas-Sıcakçer

sınırları içerisinde de traverten kaynaklarına ulaşmak mümkündür. Ancak koruma altında olan tek traverten kaynağı Pamukkale sınırlarında bulunan kaynaklardır.

Doğal Traverten Taşı Nelerde Kullanılır?

Traverten taşı duvar kaplamasında, yer zemininde kullanılıyor. Traverten taşı ile pek çok malzeme elde etmek de mümkün. Doğal traverten taşı ile elde edilen malzemelerden heykeller, mozaikler, lavabolar, binalar yapılabiliyor. Bu ürünleri elde edebilmek için traverten kayaları ustalar tarafından titizlikle işleniyor, oyuluyor ve eritiliyor. Ülkemiz doğal traverten taşını farklı ülkelere ihraç ederek ülke ekonomisine katkıda bulunuyor. Traverten taşı ile yapılan ürünler hem kaliteli hem de hoş görünüme sahip oluyor. Traverten taşı ile pek çok süs malzemesi de elde ediliyor. Bu süs malzemeleri hem ev dekorasyonlarında hem de şehir dekorasyonlarında kullanılıyor.