Yerinde uygulamalı sanatsal ve fileli sanatsal podima taşı uygulaması olarak iki şekilde inceleyelim. Diğer bir taşımız ise Dolomit taşı incelmek istermisiniz.

Yerinde Uygulamalı Sanatsal Podima Taşı Uygulaması

Podima taşı doğadan toplanmış olan doğal taşlardan oluşur. Elips şekline benzer yapısı vardır. Üzerinde tek bir işlem yapılmamıştır. Uygulama için proje oluşturulur ve buradaki uygulanacak desenlere özel kalıplar hazırlanır. Podima taşı uygulaması projesi bilgisayar ortamında hazırlanır. Bu projedeki belirlenen desenin her renge uygun 1/1 şablon CNC tezgah aracılığı ile MDF plaklar üzerine uygulanır.

Şablon ile kalıp mantığı ile hareket edilerek negatif-pozitif dizim gerçekleştirilir. Çakıl ile yapılan uygulama yıkanmış kum ile portland çimentosu karışımı uygulanarak uygulama alanına serilir. Serildikten sonra pürüzlü alan düzeltilir. Düzeltilen bu alan üzerine önceden belirlenen kalıplar yerleştirilerek taş dizimi gerçekleştirilir. Kalıp kullanılarak dizimi gerçekleşen çakıllar sonrasında sınırlayıcı mermer bir yüzey düşünülerek makineden geçmiş mastar tahtası ile mermer yüzey aynı boya gelene dek mastarlanır.

Mastarlama Sonucu

Mastarlamadan sonra su ve kuru karışım ıslatılarak oluşan karışım ana zemin priz yaptıktan sonrasında çakılların üstü kuru haldeyken üstten el kullanılarak macun uygulanır. Fırça aracılığıyla çakılların arası dolacak şekilde ve üzerine de su serpme işlemi gerçekleştiği vakit fırçalanır. Podima taşı uygulaması sonuçlanmıştır.

Fileli Sanatsal Podima Taşı Uygulaması

Taşlar el ile doğal olarak toplanmış ve işlem görmemiş taşlar kullanılır. Özel atölyede özel kesim makineleri aracılığı ile 30 mm boyutunda kesilir. Podima taşı uygulaması öncesi bilgisayar ortamında hazırlanan proje dikkate alınarak projede kullanılacak desenin 1/1 şablonu hazırlanıp file tecrübeli ustalar ile mönitör yardımıyla teker teker özel kullanılan tutkal ile dik şekilde dizilir.

Negatif- pozitif dizim bu uygulama içinde çok önemlidir. Dizim yapıldıktan sonra alan kurumaya bırakılır. Sonrasında pafta numarası verilir ve paletli olarak montaj yapılacak alana teslim edilir. Fileli doğal taş uygulaması için flexi yapıştırıcı kullanımı uygundur. Fileli çakıllar bastırılır önceden hazırlanan bitmiş yüzeye. Mastar tahtası ve yüzey üst kodu aynı boya gelinceye dek mastarlanma işine devam edilir.

Mastarlama Sonucu

Mastarlamadan sonra çakıllar üstü kuruyken, el ile kilitleme macunu taşların üzerine serpilir. Çakılların arası dolması sağlanır. Sonrasında su serpilir ve fırçayla macun sabitlenir. Podima Taşı uygulaması sonuçlanmıştır.