Mermer küp taşının sağlamlığını kanıtlayan en iyi gösterge kullanıldığı alanların incelemesiyle anlaşılacaktır. Tarihi yapıların inşasında mermer küp taşı yaygın olarak kullanılmıştır. Asırlar boyu tarihi yapılarda kullanılan bu taşlar doğal yapısı bozulmadan ve sağlam bir şekilde günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Mermer Küp Taşı

Saray ve köşklerin koridorlarında, hamamlarda ve ibadet alanlarında kullanılan mermer küp taşları tüm savaş, doğal afet ve medeniyetlere tanıklık ederek bütünlüğü bozulmadan sağlam kalmayı başarmıştır. Mermer küp taşı sağlamlığı sebebiyle tarih boyunca mimari ve peyzaj alanında en fazla kullanılan doğal taş türlerinden birisi olmuştur. Günümüzde de birçok farklı alanda mermer küp taşı sağlam olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Mermer Küp Taşı Nerelerde Kullanılır?

Mermer küp taşları işlenebilir olduğu için birçok alanda rahatlıkla kullanılabilen nadir taşlardandır. Mermer küp taşlarının kullanıldığı alanlardan bazılarını şöyle sıralamak mümkündür.

  • Yapıların dış ve iç cephe kaplamasında
  • Taban döşemelerinde
  • Merdivenlerde
  • Taşıyıcı sütunlarda
  • Mutfak tezgahlarında
  • Masa, sehpa ve lavabolarda
  • Heykel, süsleme ve hediyelik eşya yapımında
  • Mezarlıklarda
  • Mobilya sektöründe

mermer küp taşı

 

Mermer küp taşının kullanım alanları görüldüğü üzere oldukça geniştir. Bunların yanında kaldırım, yol, çatı gibi daha birçok kullanım alanı eklemek mümkündür.

Mermer Küp Taşı Nasıl Elde Edilir?

Mermer küp taşları başkalaşım geçirmiş karbonat bileşimli kayaçlardan elde edilmektedir. Mermer olduğu belirlenen alanda bu kayaçlar özel yöntemlerle bloklar halinde kesilerek çıkartılır. Mermer küp taşlar kullanılacakları alanlara göre belirlenen standartlara uygun boyutlarda kesilerek parlatma işlemi uygulanır ve kullanıma hazır hale getirilir. Mermerin çıkartılması ve işlenmesinde tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de taş ustaları kullanılmaktadır.

Mermer Küp Taşları Hakkında Diğer Bilgiler

Ülkemizde mermer küp taşı farklı noktalarda çıkartılmaktadır. Fakat çıkartılan mermerlerin özellikleri birbirinden tamamen farklı yapıdadır. Mermer küp taşı çıkartılan iller ise şöyledir; Afyonkarahisar, Burdur, Bursa, Balıkesir, Denizli, Tokat, Muğla, Eskişehir, Çanakkale, Bilecik ve son dönemlerde listeye Diyarbakır ve Isparta eklenmiştir. Mermer küp taşları çıkartılan yere göre farklı renklere sahip olabilir. Mermerlerin doğal olarak renkleri beyaz, menekşe, bej, pembe ve beji olup, damarlı yapıya sahiptir. Daha detaylı bilgiye ulaşmak için iletişim sayfamızdan pazarlamacılar ile görüşüp detaylı bilgi sahibi ola bilirsiniz