Granit Bordür Taşı Ustası Dekorasyon amacıyla kullanılan granit bordür taşı, kullanıldığı alanlar sebebiyle, kesimi, işlenmesi ve döşenmesinde dikkat ve özen gerektirmektedir. Granit bordür taşı ustası olmayan kişiler tarafından granit bordür taşı döşemesi yapılmamalıdır.

Doğal Bordür Taşları

Türkiye yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Maden kaynakları arasında sayılan doğal taşlar da Ülkemizin pek çok ilinde çıkarılır.

Doğal Taşlar Nasıl Oluşur?

Doğada meydana gelen aşınma, birikme, akarsu hareketleri sonucunda veya diğer doğa olayları sebebiyle oluşan taşlar doğal taşlardır. Doğal taşlar maden işletmeciliği ile çıkarılır ve taş ocaklarında işlenerek, genellikle inşaat sektöründe ve daha çok dekorasyon amacıyla kullanılır. Ülkemizde en çok çıkarılan doğal taşlar arasında mermer ve granit bulunur. Daha çok iç bölgelerimizde çıkarılan bu taşlar, taş ocaklarında işlenerek Ülkemizde kullanıldığı gibi yurt dışına ihraç da edilir.

Granit Taşı

Granit taşı sert ve dayanıklı magmatik bir taştır. Genellikle açık renkte olan granit taşının rengi, içinde bulunan minerallere göre değişebilmektedir. Sahip olduğu özellikler sebebiyle yaygın bir kullanım alanına sahiptir.

Granit taşı özellikleri şöyledir:

  • Yüzeyi parlak görüntü yaratmaya uygundur.
  • Farklı renk çeşidine sahiptir.
  • Doğal olduğundan boya vermez
  • Renkleri içeriğindeki minerallere bağlı olduğundan zamanla renginde solma olmaz.
  • Dayanıklı olduğundan kullanım süresi, diğer doğal taşlara göre çok uzundur.
  • Darbelere karşı dayanıklıdır.
  • Isı, yağmur, kar ve don gibi hava olaylarından etkilenmeyen bir taştır.

 

Granit Taşının Kullanıldığı Alanlar

Sahip olduğu özellikler sebebiyle granit taşları günümüzde inşaat sektöründe yapıların dış kaplamasında ve döşeme amaçlı olarak kullanılır. Ancak granit taşlarının yapı işlerinde kullanımı çok eskilere dayanır. Çok eski çağlarda bile granitin önemli bir yapı taşı olarak kullanıldığı biliniyor. Mısır Piramitlerinde ve Çin Seddi’nde granit kullanılmıştır.

Granit taşı günümüzde, mutfak tezgahlarının yapımında çokça tercih edildiği gibi, duvar ve zemin kaplamalarında da tercih edilir. Bundan başka banyo duvar, zemin kaplamalarında da granit kullanılır. Bunlardan başka granit, sağlam yapısı sebebiyle anıt ve heykel yapımında, kaldırım, yol gibi çevre düzenlemesi yapılan alanların döşemesinde de tercih edilir.

Granit Bordür Taşı

Granit bordür taşı farklı renk, boy ve ebat seçenekleriyle kaldırım kenarlarında, yol kenarlarında, bahçelerde kullanılır. Asfalt veya toprak zemin üzerine uygulanabilir. Granit bordür taşının, seçimi ve döşenmesi özel bilgi ve teknik gerektirir. Bu nedenle, granit bordür taşı kullanılacak alanlarda granit bordür taşı ustası ile çalışmak gerekir.

Granit Bordür Fiyatları

Granit bordür taşı fiyatları uygulama yapılacak alana göre değişiklik gösterir. Taş uygulama yapılacağı alan göre farklı ebatlarda üretilecek ve şekillendirilecek olduğundan, fiyat belirlemesine de buna göre yapılır.